Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı 

Uyarıcı olmak ne demektir?

  • Cevap: Uyarıcı kelimesinin sözlük anlamı: “uyarma özelliği olan, uyaran.”dır.

Hz. Muhammed’in uyarıcı olması ise şu anlama gelmektedir

Allah insanlık tarihi boyunca bütün toplumlara peygamber göndererek onları uyarmış ve doğru yolu göstermiştir. Kuran-Kerim’de de mevcut ayetlerden yola çıkarak peygamberler aracılığı ile toplumlara doğru yolun gösterildiği şu ayetlerden de anlaşılmaktadır:

“…Her millet için mutlaka bir uyarıcı (peygamber) bulunmuştur.” (35 / FÂTIR – 24)

Yüzyıllar boyunca toplumlara birçok peygamber gönderilmiş ve bu zincirin son halkası da sevgililer sevgilisi Hz. Muhammed (SAV) olmuştur. Onun görevlerinden biri de insanları uyarmak ve doğru yolu göstermekti. Zira şu ayette de Allah (c.c) Kuran-ı Kerim’de peygamberimize görevini şu ayetler ile hatırlatmıştır:

İlk gelen ayet Alak suresinin ilk 5 ayetiydi ve “Oku!” emri ile başlıyordu. İkinci gelen ayetlerde ise;

“Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)! Kalk, ve (insanları) uyar. Sadece Rabbini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et.”(Müddessir, 74/1-5) buyuruyordu.

İşte bu ayetlerin inmesi Yüce Allah’ın peygamber efendimize insanlara uyarma görevini verdiğini bildirdi. Allah’ın bu emri ile Efendimiz insanlara İslam’ı anlatarak, uyarılarda bulundu.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir