Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı 

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insani ve peygamberlik yönü hakkında bilgi veriniz.

  • Cevap: Hz. Peygamber, beşeri yönü itibariyle bizim gibi bir insandır. O’da yer, içer, sıcaktan soğuktan etkilenir. Yarın ne olacak, ilerde neler olacak bilemez.

    Peygamberlik yönüyle ise, vahye mazhardır. Allah’dan gelen mesajlara bir alıcı durumundadır.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlığa rahmet olması ne demektir? Yazınız.

  • Cevap: Efendimiz herkese örnek bir kişiliğe, bir ahlaka sahipti. Efendimiz gerek kadınlara, çocuklara verdiği değerle, gerek ticaret ahlakına sahip olmasıyla, gerek güvenilirliğiyle herkese örnekti. eğer insanlık O’nu örnek alacak olursa Allah’ın rızasına uygun bir yaşam sürülmüş olunur. bu yüzden de Efendimiz insanlık için bir rahmet vesilesi olmuş olur.

3. Hz. Muhammed’i (s.a.v.) niçin örnek almamız gerekir? Açıklayınız.

  • Cevap: Hz Muhammed sav bizim için en büyük örnektir. Çünkü Yüce Rabbimiz Kuranı Keriminde Onu bizlere örnek göstermiş ve en güzel ahlak üzere olduğunu ifade buyurmuştur. Bir müslümanın temel amacı Allah’ın rızasına ermektir. Haliyle Allah’ın rızasına da ancak peygamberinin yolundan giderek ulaşılır.

4. Hz. Muhammed (s.a.v.), insanları İslam’a davet ederken nasıl bir yol izlemiştir? Yazınız.

  • Cevap: Peygamber Efendimiz, peygamberlikle görevlendirildikten sonra insanları İslam dinine davet etmiştir. Bu davetini de tatlı dille yapmıştır. Peygamberliği süresince insanlara Allah’ı (c.c.) tanıtmış ve sadece O’na kulluk edilmesini öğütlemiştir. Her zaman için doğrunun ve haklının yanında yer almıştır. Kötülük, haksızlık ve batıl inançlarla mücadele etmiştir. Herkese saygı, sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmıştır.

5. Kur’an’ın açıklayıp anlaşılmasında Hz. Muhammed’in (s.a.v) nasıl bir rolü olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Kuran’ın açıklanmasında Peygamberimizin sünneti ve sözleri çok önemli yere sahiptir. Kuran’da anlaşılmayan ayetler vardır. Bunları Peygamberimiz açıklamıştır. İbadet gibi konularda Kuran’da her şey açıklanmamış, bunları Peygamberimizin sünnetine bakarak anlayabiliriz.

B. Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını işaretleyiniz.

1. “De ki: Ben yalnızca sizin gibi bir beşerim. (Şu var ki) bana İlah’ınızın sadece bir İlah olduğu vahyolunuyor…” (Kehf suresi, 110. ayet.)
Yukarıdaki ayette Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hangi yönü vurgulanmıştır?
A) Örnekliği
B) Güvenilirliği
C) Peygamberliği
D) Ahlaki üstünlüğü
E) Cesareti

  • Cevap: C

2. Aşağıdakilerden hangisi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insani yönünü ifade etmektedir?
A) Dinî konularda insanları uyarması
B) Kur’an’ı açıklaması
C) Vahyi tebliğ etmesi
D) İnsanlara rahmet olması
E) Zaman zaman sevinip üzülmesi

  • Cevap: E
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir