Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı 

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. Hak ve özgürlük kavramlarını sözlüklerden araştırınız.

 • CevapHak, “herhangi bir varlığın, kanuni veya ahlaki gerekçelerle, sahip olması veya yapabilmesi gereken şeyler” anlamına gelir.
  Özgürlük, birinin engellenmeden ya da sınırlandırılmadan istediğini seçebilmesi, yapabilmesi ve hareket edebilmesi durumuna verilen addır.

2. Temel hak ve özgürlüklerimizin neler olduğunu arkadaşlarınızla konuşunuz.

 • Cevap: İnsan olarak sahip olduğumuz temel hak ve özgürlüklerimiz vardır. bunları madde madde şöyle sıralayabiliriz;a. Temel Haklarımız

  Yaşama hakkı
  Kişi dokunulmazlığı hakkı
  Sağlık hakkı
  Eğitim hakkı
  Dilekçe hakkı
  Özel yaşamın gizliliği
  Konut dokunulmazlığı
  Seçme ve seçilme hakkı

  b. Temel Özgürlükler

  Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü
  Basın özgürlüğü
  Din ve vicdan özgürlüğü
  Haberleşme özgürlüğü
  Yerleşme ve seyahat özgürlüğü
  Toplantı hak ve özgürlüğü
  Bilim ve sanat özgürlüğü

3. Kur’an-ı Kerim mealinden İslam’ın inanç özgürlüğünü ifade eden bir ayetin anlamını bulup defterinize yazınız.

 • Cevap: Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O halde, kim tağutu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Bakara suresi 256. ayet)

4. Kamuya ait ortak kullanım alanlarının hak ve özgürlüklerle ilişkisini değerlendiriniz.

 • Cevap: Herhangi bir karar almadık bu yüzdende herkes kendi kafasına göre ağaç dikti ,sebze yetiştiriyor, fakat sonradan satın alan bir şahıs buradaki ağaçları kesti yere beton atarak üzerine karo kaplaması yaptı ,ardından üzerine metal baraka yaptı kapalı alana çevirdi.Belediyeye şikayet ettik iki yıl sonra belediye dava açarak yıktırdı.yıkıldıktan bir ay sonra yeniden ön tarafa 1,5 mt.lik duvar örerek üzerine profil demirler uzatarak komple beyaz çadır muşambası çektiler .Belediye biz bahçeye karışmayız diyor oy korkusundan bu durumda ne yapabiliriz yasal olarak.

5. Atatürk’ün hak ve özgürlükler ile devlete karşı görevlerimizin önemini vurgulayan iki sözünü bularak defterinize yazınız.

 • Cevap: “Türkiye halkı, asırlardan beri, hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı bir yaşama gereği saymış bir milletin kahraman evlatlarıdır.”“Ben görevimin bitmediğini, yüklendiğim sorumluluğun da yüksek ve çetin olduğunu anlıyorum. Arkadaşlar; bu görev bitmeyecektir. Ben toprak olduktan sonra da devam edecektir. Ben seve seve, sevine sevine, bütün varlığımı bu kutsal göreve vereceğim. Ve onun yüksek sorumluluğunu yüklenmekle mutlu olacağım. Çünkü büyük milletimizin kalp ve vicdanında bana karşı sarsılmaz bir güven ve itimat taşımakta olduğunu görüyorum. Bu benim için büyük bir kuvvettir.”
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir