Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı 

“İlim öğrenmek kadın ve erkek her Müslüman’a farzdır.” Hz. Muhammed (s.a.v.) Münavi, Feyzül Kadir, C 1, s. 542.
Yukarıdaki hadisi de dikkate alarak İslam’ın okumaya, ilme verdiği önemi değerlendiriniz.

  • Cevap: İslam, bilgiye büyük önem verir. Kur’an’da eğitim ve öğretimin önemini gösteren pek çok ayet vardır. “… Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? …” (Zümer suresi, 9. ayet.), “Oku! Yaratan Rabb’inin adıyla oku. O, insanı alaktan yarattı. Oku, Rabb’in sonsuz kerem sahibidir. O, insana kalemle yazı yazmayı ve bilmediğini öğretendir.” (Alak suresi, 1–5. ayetler.)  gibi ayetler bunlardan bazılarıdır.İslam dini ilim ve irfan dinidir. İslam öğrenmeye, öğretmeye, araştırmaya, karanlığı yenip aydınlığa çıkmayı tavsiye eden bir dindir.

    İslam’da ilk gelen emrin, ayetin “Oku” olması İslam’ın eğitime-bilgiye verdiği önemi ortaya koyan en büyük kanıttır. Söz konusu bu ayetin devamında öğrenirken de tarih boyunca en önemli bir ilim aracı olan kalemden bahsetmesi de eğitim ve ilme ne derece önem verdiğinin delilidir.

    İlmin ve bilginin zıddı da cehalettir. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de cehaletten yüz çevirmemizi istemiştir. Nitekim bu hususta Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:“Sakın cahillerden olma!” “Cahillerden yüz çevir.”

Bir toplumda insanlar düşüncelerini özgürce ifade edemediğinde ne gibi sorunlar yaşanır?

  • Cevap: Bir toplumda insanlar düşüncelerini ifade edemediğinde birçok sorun yaşanırdı. Toplumda kargaşalar, kavgalar, tartışmalar yaşanırdı. İnsanlar kendilerini tutsak zannederdi. İnsanlar kendilerini toplumun bir ferdi saymaz, içe kapanık bir yaşam sürmek zorunda kalırlardı. Bu durumda birlik ve beraberliğin, kardeşliğin oluşmasına engel olurdu.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir