Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı 

“Ve de ki: Hak Rabbinizdendir. Öylese dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin…” (Kehf suresi 29. ayet.)
Yukarıdaki ayeti de dikkate alarak İslam’ın din inanç özgürlüğüne verdiği önemi değerlendiriniz.

  • Cevap: İslam dininde inanç özgürlüğüne verilen önemi araştırınız. Allah, peygamber ve kitaplar göndererek insanlara iyi ve doğruyu öğütlemiştir. Ayrıca onları kötülüklerden sakındırmıştır. Ancak hiçbir zaman insanları herhangi bir şeyi tercihe zorlamamıştır. Bu gerçek, “Dinde zorlama yoktur. Doğruluk ve eğrilik birbirinden ayrılmıştır…” ayetinde belirtilmiştir.Allah kendi buyruk ve öğütlerini bildirmiş, bunları kabul etmeyi ise insana bırakmıştır. Her insan, herhangi bir dine inanıp inanmamakta serbesttir. Bu durum, Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde ifade edilmiştir: “De ki: İşte Rabb’iniz tarafından hak (Kur’an) geldi. Öyleyse dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin…” Bu ayetleri kendisine ilke edinen Peygamberimiz, hiçbir zaman insanları zorlamamıştır. O, sadece insanlara doğruları anlatmış ve davranışlarıyla örnek olmuştur.

    Hz. Peygamber, hayatının hiçbir döneminde insanlara baskı yapmamıştır. Mekke fethedildiği ve insanların endişe içerisinde olduğu bir zamanda Mekkelilere şöyle seslenmiştir: “Bugün artık hiçbir şekilde hor görülmeyeceksiniz. Haydi, şimdi dağılın. Hepiniz hür ve serbestsiniz.”

    Din ve vicdan özgürlüğü insanın sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerdendir. Anayasanın 24. maddesinde kişinin din, mezhep ve düşüncelerinden dolayı kınanamayacağı ve suçlanamayacağı açıkça belirtilmiştir. Özgürlük, her insanın doğal hakkıdır. Bunun içindir ki Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, “Din bir vicdan işidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir.”diyerek vicdan ve düşünce özgürlüğüne verdiği önemi ifade etmiştir.

İnanç ile ibadet arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: İnanç bir şeye inanıp güvenmektir. İbadet ise inandığı şeye karşı görevleri yerine getirmektir. Müslümanlar Allah’a inanırlar ve bu yüzde ona ibadet olarak namaz kılıp, oruç tutarlar.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir