Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları / 10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 161 Cevabı
10. Sınıf Biryay Yayınevi Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 161 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı 

1. “Önemli olan tek bir an vardır, o da şimdi’dir. En önemli an şu andır çünkü bir tek ona sözümüz geçer. İnsana en gerekli olan kişi şu an yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez. Ve de insan için en önemli uğraşı o an yanında olan kişiye iyilik yapmaktır. Zira bu, insanın yeryüzüne gönderiliş gayesidir!” Tolstoy’un bu sözlerini değerlendiriniz.

  • Cevap: Tolstoy bu sözleriyle yaşanılan “an”ın önemini vurguluyor. İnsan için en önemli uğraşın o an yanında olan birine iyilik yapmak olduğunu ve bunun insanın dünyaya gönderiliş amacı olduğunu belirtiyor.

2. İlk roman örnekleri dünya edebiyatında 16. yüzyılda ortaya çıkmışken Türk edebiyatında ilk roman örneklerinin 19. yüzyılda ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Roman türünün ortaya çıktığı Avrupa toplumuyla Osmanlı toplumu arasındaki farklılık
    Batı edebiyatında roman türü burjuva yaşam tarzını, bir başka deyişle bireyselliği anlatmak amacıyla ortaya çıkmıştır. İslâm tarihi bütün büyük tarihi olaylara rağmen toplumsal bakımdan hemen hemen olduğu gibi kalmış, bir türlü burjuvazisi doğmamış ve Müslüman sarayı değişmemiştir… (Yani bu türün ortaya çıkması gerekli toplumsal değişimlerin o dönemde olmaması)
    Divan edebiyatındaki düzyazının şiire göre çok fazla gelişmemesi,
    Divan edebiyatı geleneğinin etkisi
    Eleştiri fikrinin yokluğu
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir