Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları / 10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 237 Cevabı
10. Sınıf Biryay Yayınevi Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 237 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 237 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 237 Cevabı 

6. Televizyonun evlere girmesiyle birlikte insanların günlük hayatında, konuşmalarında ve komşuluk ilişkilerinde nasıl bir değişim olmuştur?

  • Cevap: Televizyon ilk çıktığı yıllarda komşular birbirlerine gider hal hatır sorar muhabbet eder arada da televizyon izlerlerdi. Ancak her eve televizyonun girmesiyle artık komşuluk ilişkileri sönmeye ve insanlar televizyon için dahi komşularına gitmemeye başlamışlardır. Bu da toplum içinde birlik ve beraberliği öldürmüştür.

7. Yazıdan çıkardığınız yardımcı düşünceleri ve ana düşünceyi bulunuz. Yardımcı düşüncelerin ana düşünceye etkisi nedir? Belirtiniz.

Cevap:

Ana düşünce :

Televizyonun toplum yaşamına olan olumsuz etkisi

Yardımcı düşünceler:

Televizyonun yaygınlaşması

Televizyonlarda yayımlanan programlar

Televizyonun komşuluk ilişkileri üzerine etkisi

“Anılarda bilgi aktaran bölümlerde açıklama, olay anlatan bölümlerde öyküleme, çevreyi anlattığı bölümlerde betimleme, karşılıklı konuşmalara yer verilen bölümlerde söyleşmeye dayalı anlatım, geçmişle günümüz arasındaki fark vb. bölümlerde karşılaştırma, anlatılanlarla ilgili bilgi verilirken sayısal örneklerden yararlanma ya da örnekleme gibi düşünceyi geliştirme yolları da kullanılabilir.”

8. Okuduğunuz metinde hangi anlatım yöntemleri kullanılmıştır?

  • Cevap: Öyküleme tekniği, betimleme tekniği, örneklendirme ve karşılaştırma tekniği kullanılmıştır.
  • Öyküleyici bir şekilde o dönemde yayınlanan programlar örneklendirilmiş, televizyonlu dönem ile televizyonsuz dönem karşılaştırılmıştır.

Eleştirel Okuma

1. Yukarıdaki anı ile ilk okuduğunuz anıyı karşılaştırdığınızda ele aldıkları konu, dil ve anlatım özellikleri bakımından ne gibi farklılıklar görüyorsunuz? Sizce hangisi daha nesneldir? Niçin?

  • Cevap: İlkinde daha kişisel bir anı ile karşı karşıya kalmamıza rağmen ikincisi geçmiş dönemi daha toplum üzerinden anlatma yoluna gitmiştir. İlki bana daha nesnel gelmiştir. Çünkü ilkinde daha çok kişisel görüşe yer verilmiştir.

2. Okuduğunuz anılarda yazarın kişisel görüşlerine yer verilmiş midir? Bu yaklaşım sizce doğru mudur? Değerlendiriniz.

  • Cevap: İkisinde de kişisel görüşlere yer verilmiştir. Ancak ilkinde daha fazla yer almaktadır. İlkinde hem hayat görüşü hem de kişisel beğeniler daha fazla işlenmiştir.

“Yazarlar anılarını anlatırken kendileriyle ilgili gerçekleri örtmeye önem verirler ama başkalarıyla ilgili gerçekleri kolayca açığa vururlar. Bunun için anılara başkalarının kusurlarını, küçüklüklerini, patavatsızlıklarını ve haksızlıklarını anlatan kitap gözüyle bakılsa yeridir.” Salah Birsel
3. Bu düşünceye katılıyor musunuz? Salah Birsel bu sözü söylerken anıların hangi özelliğine dikkat çekmek istemiştir?

  • Cevap: Yazarlar çoğu zaman objektif olarak anılarına yer vermezler. Onlar genelde kendileri dışındaki dünyayı daha çok yorumlar ve de olumsuz yönlerini ortaya koyarken kendileri ile ilgili yargılarda biraz kaçak dövüşmekte tarafsız olamamaktadır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir