Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları / 10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 263 Cevabı
10. Sınıf Biryay Yayınevi Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 263 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 263 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 263 Cevabı 

“Gelibolu Yarımadası Ziyaretçilere Tarihi Yeniden Yaşatıyor” başlıklı haber yazısından alınan aşağıdaki metindeki anlatım bozukluklarını bulunuz.

“…..Tarihin tanıklık eden savaş alanının bir başka uğrak noktası Hisarlık tepe ve yamacındaki kumsallar. Bu bölge İngilizlerin çıkarma yapmayı planladığı pek çok yerlerden biriydi. Plana göre tepenin alınmasıyla Morto koyuna hâkim en önemli nokta ele geçirmiş olacaktı. Planın gerçekleşmesi Seddülbahir’deki Türk savunmasını da arkadan vuracaktı. General Hamilton planlarında önemli bir yeri olan sahile ilk saldırı 5 Nisan 1915 de yaklaşık 750 kişilik Galli askerlerden oluşan tabur ile gerçekleşti. Onları karşılayan ise 80 kişilik bir takımdı ve coğrafi koşullar nedeniyle yardım alma olanakları da yoktu, iki ateş arasında kalan ve kendisinden on kat daha kalabalık bir düşmanla savaşan takım, düşmanlarına büyük kayıp verdirerek geri çekilmek zorunda kaldı. Bu çarpışmalardaki en büyük başarı Türk Denizcilik tarihinin önemli parçalarından biri olan Muavenet-i Milliye torpido gemisinin İngiliz zırhlısı Goliath’ı batırılması oldu “

  • Cevap:Tarihin tanıklık eden savaş alanının bir başka uğrak noktası Hisarlık tepe ve yamacındaki kumsallar.
  • Tarihin yerine tarihe olmalı.
  • Plana göre tepenin alınmasıyla Morto koyuna hâkim en önemli nokta ele geçirmiş olacaktı.
  • Plana göre tepenin alınmasıyla Morto koyuna hâkim en önemli nokta ele geçirilmiş olacaktı.
  • İki ateş arasında kalan ve kendisinden on kat daha kalabalık bir düşmanla savaşan takım, düşmanlarına büyük kayıp verdirerek geri çekilmek zorunda kaldı.
  • iki ateş arasında kalan ve kendisinden on kat daha kalabalık bir düşmanla savaşan takım, düşmanlarına büyük kayıp verdirerek düşmanı  geri çekilmek zorunda bıraktı.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir