Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 80 Cevabı

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 85 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları / 10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 81 Cevabı
10. Sınıf Biryay Yayınevi Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 81 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı 

1. Aşağıdaki hikmette kafiyeleri bulunuz.

  • Cevap: Dörtlükteki “r” yarım kafiyedir.

2. Şiirde kullanılan edebî sanatları aşağıdaki tabloya yazınız.

  • Cevap:

Edebi Sanat: istiare / tenasüp

Geçtiği Yer:  aşıklara / Rabbim, Rahim, rahman, rahmet

3. Ahmet Yesevi’nin şiirlerinin içeriklerinden yola çıkarak şiirlerine belirleyiniz.içeriklerinden yola çıkarak şiirlerine belirleyiniz.

  • Cevap: Hikmet , kelime anlamı olarak “sözde ve davranışta tam ve doğru isabet , lafzı az manası engin söz… Kuran’da Allah’ın peygamberlerine ve seçkin halis kullarına nasip ettiği derin anlayış kabiliyeti” gibi çok çeşitli anlamlarda kullanılabilen geniş kapsamlı bir kavramdır. İslam alimleri , hikmet için çeşitli tarifler yapmışlardır

4. Ahmet Yesevi’nin her dörtlüğün sonunda “yer altına girdim işte” Açıklayınız.

  • Cevap: Her dörtlüğün sonunda “yer altına girdim işte” demesinin sebebi Ahmet Yesevi’nin Peygamberimize olan sevgisini ve bağlılığını göstermek içindir. Şair belli bir yaştan sonra yer altında niçin yaşadığını anlatmak için bu şiirini yazmıştır. Hatta 63 yaşından sonra yeryüzünde dolaşmayı O’nun sünnetine aykırı görüp, o yaştan sonraki ömrünü yer altında geçirmesi onun Peygamber sevgisinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Dörtlüklerin son dizesinde de belirttiği gibi, Hz. Peygamberimiz (s.a.v) 63 yaşında toprağa girdi. Ben de bu yaştan sonra toprağın altında yaşamalıyım diyerek, kendisine toprak altında bir hücre yaptıran Ahmed Yesevi’nin o günlerde meydana gelen bir olay, şöhretinin bütün Türkistan havalisine yayılmasına vesile olmuştu.

5. Ahmet Yesevi’nin hikmetleri yazış amacı nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: İslamiyetin esaslarını  İslam’ı yeni kabul etmiş veya henüz kabul etmemiş Türklere öğretmek, tasavvufun inceliklerini ve tarikatın kurallarını telkin etmek için kaleme almıştır.

Eleştirel Okuma

1. Yukarıda verilen şiir örneklerinden yola çıkarak Divan-ı Hikmet’i biçim (yapı) bakımından ve işledikleri konu bakımından karşılaştırarak değerlendiriniz.

  • Cevap: Koşuk, ilahi ve Divan-ı Hikmet’ten alınan şiir örnekleri dörtlük biçiminde yazılmıştır. Koşuk’ta tabiat konusu, ilahide Allah aşkı ve Divan-ı Hikmet’ten alınan dörtlükte ise tövbe etme konusu işlenmiştir.

2. “Şiir, çevrilmemesi gereken tek şeydir. Çevirmen işini ne kadar iyi yaparsa yapsın gene de şiiri yazmış olan kişinin yakaladığı duyguyu, çevirdiği şiire tam olarak veremez. Araya kendi duygularını da ister istemez karıştırır. Yarım yamalak duygu yakalamak yerine, çeviri şiir okumamak en iyisidir.” eleştirisini değerlendiriniz.

  • Cevap: Şiirin çevrilemeyeceği, çevrildiği dilde anlamını yitirebileceği şiirin yazıldığı dilde anlamının daha güçlü olduğu vurgulanmıştır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir