Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı

10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 89

“10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 89” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 89

EŞ BASKIN

Yönerge: Aşağıda verilen metin ve görsellerden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Siyahi bir insanla beyaz bir insanın çocuklarının derilerinde bazı kısımların siyah, bazı kısımların beyaz olduğunu hiç görmemişsinizdir. Fakat başka bir canlıda, örneğin bir ineğin kürkünde, hem siyah hem de beyaz renkli kıllar olduğuna rastlamışsınızdır. Bu iki canlıdaki renk farklılığının sebebi ne olabilir?

Deri ve kürk rengi örnekleri dışında canlılarda görülebilen farklı kalıtım durumlarından birisi de kan gruplarıdır. Aşağıda verilen iki aile örneğini inceleyiniz:

0 grubu bir anne ile A grubu bir babanın çocuklarının hangi kan grubuna sahip olabilecekleri düşünülerek çaprazlama yapılırsa A grubuna sahip çocuklarının olacağı görülür. Bu duruma sebep olan şey alellerden birinin diğerine baskın olmasıdır. A aleli 0 aleline baskındır. Bu yüzden yalnızca A0 genotipi vardır ve bu da A fenotipi hâlinde görünür.

Bu aile örneğinde ise A grubu anne ve B grubu babanın genotiplerinden 4 farklı genotipe ve fenotipe sahip bireyler ortaya çıkmıştır. Bu örnekte A ve B alelinin yan yana gelmesi ile ortaya çıkan AB fenotipinin görülmesinin sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!