Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı

10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 90

“10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 90” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 90

Mendel, bezelyeler ile yaptığı deneyler sonucunda bazı sonuçlara ulaşmıştır. Yaptığı çalışmalar 20.yy başlarından bu yana kalıtımın temelini oluşturmaktadır. Örneğin bezelye bitkisinde mor çiçek rengi aleli beyaz çiçek rengi aleline baskındır. Bu yüzden popülasyonda ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Fakat ilerleyen yıllarda yapılan çalışmalarla farklı kalıtımsal özellikler ortaya çıkmıştır. Bu özelliklere “Mendel Dışı Kalıtım” ismi verilmiştir. Eş baskınlık, pleiotropizm, eksik baskınlık, epistazi, poligenik kalıtım terimleri bu özelliklerden bazılarıdır. Eş baskınlıkta aleller heterozigot olacak şekilde etkileştiğinde farklı fenotipler görülmektedir.

1. Eş baskınlık kavramını kendi cümlelerinizle tanımlayarak ders kitabınızdaki tanımla karşılaştırınız.

  • Cevap: Ders kitabındaki tanım: Heterozigot durumda olan iki ale- lin etkisini fenotipte birlikte göstermesi durumudur. Aleller arasında baskınlık veya çekiniklik söz konusu değildir.

2. Az bilinen bir kan grubu olan M-N kan grubu, antijenleri antikor oluşumuna neden olmaz. Bu nedenle kan nakillerinde dikkate alınmaz. Kalıtımsal olarak M ve N alelleri de eş baskınlık özelliği göstermektedir. Genotipleri MN, MN olan bireylerin çocuklarının sahip olabileceği kan gruplarını çaprazlama yaparak tabloda gösteriniz.

  • Cevap: 

3. Kan grupları A0 MN genotipinde bir anne ile B0 NN genotipinde bir babanın çocuklarından AB – MN genotipine sahip olanların A – N fenotipine sahip olanlara oranını bulunuz.

  • Cevap: 

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 90 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!