Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Felsefe Beceri Temelli Etkinlik

10. Sınıf Felsefe Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10

10. Sınıf Felsefe Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 10 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Felsefe Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10

Görselde verilen “Düşünen Adam” heykelinin ifade ettiklerinden yola çıkılarak öğrencilerin aşağıdaki sorular üzerine düşünmeleri, fikirlerini yazmaları ve gerekli yönlendirmelerle tartışmaları sağlanır. Bu bölümdeki sorular daha çok anlama soruları niteliği taşıdığı için tartışmaların kısa tutulması önerilir.

Eser neyi simgeliyor olabilir?

  • Cevap: “Düşünen Adam” heykeli, felsefeyi temsil eden bir nesne olarak da değerlendirilebilir. Derin düşünce eyleminin simgesel anlatımıdır.

İnsanın özü, başka bir deyişle insanı insan yapan nedir?

  • Cevap: İnsanı insan yapan nedir?” Antik Çağ filozoflarınca sorulmaya başlanmış bir sorudur. İnsanın özü, ayırıcı niteliği düşünüyor olmasıdır. “Düşünen Adam” heykeli de insanın özüne, düşünüyor olmasına bir vurgudur.

Düşünüyor olmak başka canlılardan farklı olarak insana nasıl bir var olma olanağı sunar?

  • Cevap: Düşünüyor olmak ona farklı bir var olma, çeşitli alanlarda bilgi üretme, sanat ürünleri ortaya koyma, etik ve değerler bilgisiyle eğitilebilme olanağı sunar. İnsanın düşünen canlı olmasının anlamı budur. “Düşünen Adam” heykeli bir sanat eseri olarak insanın bu farklı ürünlerine bir örnek teşkil eder.

Aşağıdaki soruda öğrencinin düşünme biçimleri üzerine düşünmesi de beklendiğinden sorunun bu çerçevede ele alınarak tartışılması sağlanır.

Nitelikli düşünme ve felsefe arasında nasıl bir bağ kurulabilir?

  • Cevap: Düşünmenin niteliğini artırmak ancak düşünme üzerine düşünmekle, bir üst düşünme ile mümkün olabilir. Bu da en iyi şekilde felsefi eğitimle, iyi bir düşünce eğitimiyle gerçekleşir.

Aşağıdaki soruda düşünmenin önemi ve gerekliliğinin verilen söz çerçevesinde temellendirilmesi amaçlandığından sorunun bu açıdan düşünülmesi sağlanır. Değerlendirme yaparken öğrencilerin var olan bilgilerini seferber etmeleri gerektiği hatırlatılır.

“Bir şey nasıl yapılmışsa öyle düşünülmüştür.” sözünü, düşünmenin önemi ve gerekliliği açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: ‘Bir şey nasıl yapılmışsa öyle düşünülmüştür.” sözü, insanın kuram-eylem varlığı olduğuna; hem düşünen, fikir üreten hem de onları pratikte uygulayan olduğuna dikkat çeker. Düşünmenin önemi ve gerekliliği insanın sadece düşünen, teori üreten varlık olmakla kalmayıp düşündüklerini de yapan bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır. Kısacası yeryüzünde ne yapılmışsa önce düşünülmüş demektir.

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 10 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
3
0
0
0
16
2
3

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!