Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Kayaçlar ve Yer Şekilleri Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 Kayaçlar ve Yer Şekilleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Kayaçlar ve Yer Şekilleri Cevapları

Kayaçlar ve Yer Şekilleri

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

Kayaçların nasıl oluştuklarıyla ilgili araştırma yaparak elde ettiğiniz verileri sınıfta sununuz.

  • Cevap:  Kayaçlar çeşitli minerallerin birleşiminden oluşmaktadır. Bu mineraller ve mineralleri içeren taş parçacıkları birikmeye başlar ve sonuçta kayaç oluşur. Uzmanların yer kabuğunun gelişim sürecini gösteren izleri üzerinde araştırdığı kayaçlar yer kabuğu için büyük önem taşıyan topluluklardır. Kayaçlar kökenlerine göre farklı gruplara ayrılır. Bunlar tortul kayaçlar, magmatik kayaçlar, metamorfik kayaçlar olmak üzere 3 grupta toplanır. Bu gruplar da alt gruplara ayrılır. Magmatik kayaçlar kendi içinde püskürük, volkanik ve katılaşım kayaçları olarak üçe ayrılır. Tortul kayaçlar kendi içinde sediment ve birikim kayaçlar olarak ayrılır. Metamorfik kayaçlar başkalaşım kayaçları olarak da bilinir. Yer kabuğunun gelişim ve oluşum sürecinde kayaçlar çok önemli olmuştur. Kayaçların içerdikleri minerallere ve birbirleri arasındaki kimyasal farklılıklara göre yer şekillerinde farklı etkiler oluşur.

2. Sizce kayaçların yapısı ile yeryüzü şekillerinin oluşumu arasında bir ilgi var mıdır? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  • Cevap:  Kayaçlar farklı renk ve özellikte bulunmaktadır. Kayaçların farklılık içinde olması yer şekillerinin de farklılık içinde olmasına neden olur. Kayaçlar yer şekillerinin yapısının oluşmasında etkili olur. Aşınma, erime, donma, bozunma gibi durumlar yer şekillerine yeni özellikler katar. Kayaçların yapısı ile yeryüzü şekillerin oluşumu arasında bir ilgi vardır. Karstik yapıların, kalker, jips ve tuzlu kayaçlar içeren alanlarda oluşması kayaçların yer şekilleri etkisini göstermektedir. Bu da kayaçların kimyasal ve fiziksel değişimlerle toprak özelliklerinin ve yapısının belirlenmesinde rol oynadığını göstermektedir. Kayaçlar günümüzde çeşitli aşınmalara uğramaktadır. Böylece yeni şekiller oluşmaktadır.

Yukarıdaki fotoğraflarda gösterilen yer şekillerinin nasıl oluşmuş olduklarıyla ilgili yorum yapınız. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Rüzgar gibi dış güçler ile yeraltındaki suların etkisiyle oluşmuş şekiller göze çarpmaktadır.

Kayaçların renkleri ve sertlikleri aynı mıdır? Yer şekillerinin oluşumları ile kayaçların özellikleri arasında bir ilgi olabilir mi?

  • Cevap: Kayaçlar yeryüzünü oluşturan unsurlardır. Kayaçların çoğu birbirinden farklı yapıdadır. Farklı kimyasal yapıda olan kayaçlar, farklı yeryüzü şekillerinin oluşmasında etkili olmaktadır. Kayaçların kolay aşınması ya da sağlam bir yapıda olması da mümkündür. Kayaçların renkleri ve sertlikleri farklı farklıdır. Yer şekillerinin oluşumları ile kayaçları özellikleri birbirine bağlı etkenlerdir. Kalker, jips, tuzlu kayaçların olduğu yerlerde karstik yapılı yer şekillerinin oluşma nedenlerinden biri de budur. Sıcak ve soğuk su kaynakları, sıcaklık değişimleri ve rüzgarlar doğal etkenler olarak yer şekillerinin oluşmasında etkili olur.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Yakın çevrenizdeki başlıca yer şekillerini belirleyerek bu yerlere bir gezi düzenleyiniz. Gezi sırasında taş örnekleri toplayıp yer şekillerinin fotoğrafını çekiniz. Yer şekillerinin oluşumu ile kayaçların özellikleri hakkında bilgi toplayınız.
Vardığınız sonuçları rapor hâline getiriniz. Elde ettiğiniz verileri, topladığınız kayaçları ve çektiğiniz fotoğrafları sınıfta sergileyiniz.

  • Cevap: Bu etkinliği kendiniz yapmalısınız.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Yukarıdaki şemaya göre aşağıdaki yer şekilleri kaç numaralı çıkışlara ulaşır? Aşağıya yazınız.

  • Cevap: Peribacası: 1 Tor topoğrafyası: 2 Traverten: 4 Mercan adası: 6

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

  • Cevap:

Bulmaca Aşağıdaki bulmacayı çözünüz.

  • Cevap:

1. Fiziksel tortul kayaçlardan biri. (Konglomera)
2. Bir iç püskürük kayaç. (Granit)
3. Kuvarsitin bulunduğu kayaç grubu. (Başkalaşım)
4. Kömürün bulunduğu kayaç grubu. (Organiktortul)
5. Kimyasal tortul kayaçlardan biri. (Jips)
6. Granitlerden oluşan topografyaya verilen ad. (Tor)
7. Volkanik tüflerin aşınmasıyla meydana gelen kule biçiminde şekiller. (Peribacası)
8. Kalkerin başkalaşmasıyla oluşan kayaç. (Mermer)
9. Kalkerler üzerinde oluşan yer şekilleri. (Karstikşekiller)
10. Dış püskürük kayaçlardan biri. (Bazalt)
11. Kimyasal tortul kayaçlardan biri. (Kalker)

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!