Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Türkiye’de Toprak Örtüsü Cevapları
10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Çözümleri

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Türkiye’de Toprak Örtüsü Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Türkiye’de Toprak Örtüsü Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 121, 122, 123, 124  Türkiye’de Toprak Örtüsü Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türkiye’de Toprak Örtüsü

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 121 Cevabı

Türkiye’de topraklardan hangi amaçlarla yararlanıldığını araştırınız.

  • Cevap: Toprak, ekonomide ham madde olarak ve tarım açısından değerlendirilir. Ham madde olarak seramik, fayans, kiremit, tuğla, çimento gibi alanlarda kullanılır. Tarım açısından ormancılık, hayvancılık ve bitki yetiştirme açısından faydalanılır.

Aşağıda, Türkiye’de görülen bazı toprak türleri verilmiştir. Türkiye’de farklı toprak türlerinin görülmesinin nedenleri nelerdir? Bu konudaki görüşlerinizi defterinize yazınız.

  • Cevap: Türkiye’de farklı toprak türlerinin görülmesinin nedenleri; iklim türlerinin çeşitli olması, iklim tipinin kısa mesafelerde değişmesi, farklı özellikteki kayaçlardan oluşan arazilerin bulunması.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

Çevrenizdeki toprak türlerini incelemek için bir gezi düzenleyiniz. İncelediğiniz toprak tipleriyle ilgili numuneler toplayınız. Çektiğiniz fotoğrafları, toprak numunelerini, gözlemlerinizi ve elde ettiğiniz bilgileri sınıfta sergileyiniz.

  • Cevap: Bu etkinliği kendinize göre yapmalısınız.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı

Aşağıdaki kutucuklarda verilen ifadelerin doğru veya yanlış olduklarını belirleyerek bir çıkışa ulaşınız. Ulaştığınız çıkışı belirtiniz. Kutucuklardaki bilgilerle ilgili aşağıdaki boşlukları doldurunuz.

  • Cevap:
Ulaştığım çıkış: 3
Yanlış bilgiler: b, f
Doğru bilgiler: a, c, ç, d, e
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir