Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Aşiretten Beyliğe Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı İlke Yayınları 2. Ünite Beylikten Devlete Osmanlı Siyaseti (1302- 1453) Sayfa 46, 47, 48, 49, 50, 51  Aşiretten Beyliğe Etkinlik Soruları ve Cevapları

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Aşiretten Beyliğe Cevapları

Aşiretten Beyliğe

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu dönemde Anadolu ve çevresindeki jeopolitik durum hakkında neler biliyorsunuz? Belirtiniz.

  • Cevap: Osmanlı Beyliği, Selçukluların yıkılmasından ardından Anadolu’nun batısında kurulan bir beyliktir. Anadolu’nun diğer yerlerinde de çeşitli aşiretlere ait beylikler kurulmuştur. Anadolu coğrafyası o günlerde çok hassas bir dönemden geçerken, Bizans da gücünü korumaya devam ediyordu. Osmanlı Beyliği kurulduğu dönemde Anadolu ve çevresindeki durum, diğer beyliklerin birlik ve varlık mücadelesiyle birlikte Batı Anadolu’da Bizans gücüne karşı Osmanlı Beyliği şeklinde bulunmaktaydı. Osmanlı beyliği, yüzünü Bizans’a dönerek diğer Anadolu beylikleri ile çatışma halinde olmamıştır. Bizans’ın zayıflaması ve güç kaybetmesi için uğraşmıştır, kısa sürede Rumeli tarafına da geçmiştir.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 47 Cevabı

YÜZYILIN SONLARINDA ANADOLU VE ÇEVRESİNİN JEOPOLİTİK DURUMU

XIII. yüzyılda Anadolu jeopolitik açıdan son derece önemli bir konuma sahipti. Anadolu Avrupa’yı Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan bir köprü vazifesi görüyordu. Ayrıca Çin’den başlayıp Avrupa’ya kadar uzanan İpek Yolu’nun önemli bir kısmı da Anadolu’dan geçiyordu.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

Tarih şeridi 2.1’de yer alan devletleri, aşağıda verilen dilsiz harita üzerindeki kutucuklara yazınız.

  • Cevap

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

OSMANLI BEYLİĞİ’NİN KURULUŞ SÜRECİ

Osmanlı Devleti’ni kuranlar Oğuzların Günhan soyunun Kayı boyuna mensuptur. Kayı kelimesi, güç ve kudret anlamına gelmektedir. Kayıların büyük bir bölümü, 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya geldiler. Kayılar ilk olarak Ahlat yöresini yurt edindiler. Türkiye Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat zamanında Moğollarla yaptıkları başarılı mücadeleler ve Türkiye Selçuklu Devleti’ne yaptıkları hizmetler karşılığında ilk olarak Ankara yakınlarındaki Karacadağ yöresine, daha sonra Bizans sınırındaki Söğüt’e uç beyliği olarak yerleştirildiler. Bu dönemde Kayıların başında Ertuğrul Gazi bulunuyordu. Bizans’a karşı fetih faaliyetlerine başlayan Ertuğrul Gazi bir süre sonra Domaniç’i ele geçirdi. Türkiye Selçuklu Devleti, Türk devlet geleneğine göre Domaniç’i “kılıç hakkı” olarak Kayılara verdi. Kayılar, Söğüt’ü kışlak; Domaniç’i de yaylak olarak kullanmaya başladılar. 1281 yılında Ertuğrul Gazi’nin vefatı (Görsel 2.2) üzerine yerine oğlu Osman Bey, Kayı boyunun başına geçti ve babasının yarım bıraktığı fetih hareketlerine devam etti.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 50 Cevabı

OSMANLI DEVLETİ’NİN KURULUŞU
Osman’ın bir hanedan kurucusu durumuna gelmesi, 1302’de bir Bizans ordusuna karşı Bapheus (Koyunhisar) Savaşı zaferiyle ilgilidir. Bizanslı tarihçi Pachymeres’e (Pakimeres) göre savaşın kaybedilmesi Bizans ordusunda baş gösteren anlaşmazlıklar yüzünden olmuştur. Bapheus [Bafis (Koyunhisar)] Savaşı için Pachymeres’in verdiği tarih 27 Temmuz 1302’dir. Osmanlı kaynağına göre Koyunhisar Savaşı hicri, 702 (başlangıcı 26 Ağustos 1302 tarihine düşer). Böylece savaşın tarihi üzerinde de iki kaynağımız birleşir.
Bir imparatorluk ordusuna karşı kazanılan bu zafer, Osman Gazi’yi bölgede karizmatik bir bey durumuna getirmiştir. Pachymeres onun bu zaferle şöhretinin Paflagonya’ya (Kastamonu) kadar yayıldığını ve gazilerin onun bayrağı altına koşuştuklarını kaydeder. Yine tarihçi Neşrî, Osman’ın beyliğini ve bağımsızlığını haklı olarak bu tarihe koyar. Bapheus (Koyunhisar) Savaşı, Osman’a bir hanedan kurucusu karizmasını kazandırmış, kendisinden sonra oğlu Orhan itirazsız beylik tahtına geçmiştir. Dolayısıyla 27 Temmuz 1302 tarihini Osmanlı Devleti’nin kesin kuruluş tarihi olarak kabul edebiliriz.

Yeni araştırmalar ve elde edilen bulgular mevcut tarihî bilgilerimizi nasıl etkilemektedir? Belirtiniz.

  • Cevap: Tarih, eski olayların bilgi ve belgelere dayanarak neden ve sonuç ilişkisi içinde ele alınmasıyla meydana gelen bir bilimdir. Bu bakımdan tarihi kaynaklar oldukça önemlidir. Tarihi kaynakların güvenilir olması ve değişken olması da söz konusu olmaktadır. Yeni araştırmalar ve elde edilen bulgular tarihi bilgilerimizi değiştirebilir. Tarihin seyri her zaman eldeki bilgi ve belge ışığında olduğundan daha güvenilir bir belgenin ortaya çıkması tarihin seyrini birçok açıdan değiştirebilir. Bazı bilgi ve belgeler olayların tek boyutlu değerlendirilmesine yol açtığı için yeni belgeler bunu da değiştirir. Bu bakımdan araştırma yapmak çok önemlidir.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 46, 47, 48, 49, 50, 51 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
5
angry
2
love
1
confused
0
happy
0
clap
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!