Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Haçlı Seferleri ve Sonuçları Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı İlke Yayınları 1. Ünite Yerleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiye’si Sayfa 31, 32, 33, 34, 35, 36  Haçlı Seferleri ve Sonuçlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Haçlı Seferleri ve Sonuçlar Cevapları

Haçlı Seferleri ve Sonuçlar

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 1 Cevabı

1. Kudüs’ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için önemi hakkında neler biliyorsunuz? Açıklayınız.

  • CevapKudüs bizim için kutsaldır. Museviler için tarihte kurulan ilk İsrail Devletinin başkenti ve  Kutsal Süleyman tapınağının olduğu yerdir. Musevilik bu topraklarda İsrail oğullarına verilmiştir. Kudüs bizim için kutsaldır. Hz. İsa Kudüs’te doğmuş ve burada Romalılar tarafından çarmıha gerilmiştir. Tekrar dünyaya Kudüs’te bulunan Kutsal Yeniden Diriliş Kilisesine inecektir. Burası Hristiyanlar için hacı olunan bir yerdir. Kudüs bizim için kutsaldır. Hz. Muhammed (SAV) Miraç’a çıktığı Mescidi Aksa burada ve Mescidi Aksa Müslümanların ilk Kıblesidir.

2. Haçlı kavramı size ne ifade ediyor? Belirtiniz.

  • CevapHaçlı kelimesi bana ne ifade ediyor, buna bakalım:- Hristiyan inancı ile ilgilidir.- Hristiyanlığı yaymak amacında olabilir.

➜ Haç adına yapılan fetihler, misyonerlik hareketleri olabilir.
➜ Papa tarafından yönetilirdi, papa tarafından yönetildiği için Katolik mezhebi ile ilgilidir.
➜ Geçmişte Haçlı Seferleri birçok yere, yerleşim yerine ve insanlara zarar verdi.

HAÇLI SEFERLERİ

Hristiyan dünyasının birleşerek Orta Çağ’da Kudüs ve çevresini alma bahanesiyle Türk İslam dünyası üzerine yapmış olduğu saldırılara “Haçlı Seferleri” denir. Seferlere katılanların savaşa giderken elbiselerinin ön kısmında, seferden dönerlerken ise sırtlarında bir haç işareti bulunmasından dolayı bu seferlere “Haçlı Seferleri” adı verildi.

Yukarıdaki sebepler dikkate alındığında Haçlı Seferlerinden Türklerin diğer İslam devletlerine oranla daha fazla etkilenmelerinin sebepleri neler olabilir?

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

Haçlı Seferleri ile ilgili aşağıda verilen diyaloğu sınıfta canlandırınız. Bu işlemi yaptıktan sonra Haçlı Seferleri’ni Müslümanlar ve Hristiyanlar açısından arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Haçlı Seferleri tüm acımasızlığıyla devam etmekteydi. Papa’nın cennet vaadine kanmış askerlerden biri olan Wilhem, II. Haçlı seferi esnasında Eyyubilere esir düşmüştü. Zamanla Eyyubili Müslüman Türk askerlerinden Hasan’la da dost olmaya başlamışlardı. Bir ara savaşın bütün çirkinliğinden nasıl olduysa kurtulmuş, bir ağacın altında sohbet etmeye başlamışlardı.
Haşan merak içinde:
— Bizim kutsal topraklarımızda ne işiniz var?
Wilhem haklı olduğuna inanan bir sesle:
— Kudüs sizin için ne kadar kutsalsa bizim için de o kadar kutsaldır. Hristiyanlık Kudüs’ten dünyaya yayıldı. Hz. İsa, Kudüs’te çarmıha gerildi. Bu yüzden bu kutsal mekân Müslümanların elinden alınmalıdır.
Haşan, Wilhem’in bu cevabını yeterli bulmamıştı.
— Amacınız sadece Kudüs’ü bizim elimizden almak mı?
Wilhem:
— Benim amacım ve benim gibi düşünen arkadaşlarımın amacı bu. Bu yüzden ailemizi, tarlalarımızı ve bütün varlığımızı bırakıp buraya geldik. Çünkü kazanırsak Hristiyan dünyasına hizmet etmiş olacağız, ölürsek cennete gideceğiz. Zaten Papa ve Kluni tarikatı da bize bu yönde güvence verdi.
Bunları söylerken Papa’nın kendilerine, esir düştüklerinde durumlarının ne olacağını söylemediği aklına geldiyse de üzerinde fazla düşünmedi. Çünkü Müslümanlardan hiç eziyet görmemişti.
Haşan:
— Peki diğerlerinin asıl amacı nedir?
Wilhem:
— Diğerleri derken kimleri kastediyorsun?
Haşan:
— Krallar, derebeyler, şövalyeler, Batı’nın halk üzerinde söz sahibi olan diğer grupları.
Wilhem, cennete gitme hayali ve Hristiyan dünyasına hizmet etme amacıyla coşku içinde olduğundan bunları hiç düşünmemişti. Derin bir sessizliğe daldı. Kafasını yavaşça kaldırınca Hasan’ın cevap bekleyen gözleriyle karşılaştı.
Wilhem:
— Evet. Krallar bu bölgenin zenginliğini ele geçirmek, derebeyler ekonomik sıkıntılarını gidermek, şövalyeler ise şan ve şöhret için katılıyorlar bu sefere.
Wilhem’in bu cevabı karşısında Haşan, endişelerinin gerçek olduğunu öğrenmenin acısını yüreğinde hissetti.
Haşan:
— Kilise senin temiz duygularından yararlanarak seni kandırmış. İslamiyet de bu topraklar üzerinde doğmuştur. Biz Müslümanlar şu anda burada yaşamaktayız. Varlığımızı devam ettirmek için de sonuna kadar malımızı, canımızı ve inancımızı savunacağız. Bu uğurda ölürsek şehit, kalırsak gazi olacağız. Umarım, gözlerini hırs bürümüş insanların bencillikleri ve çıkarları yüzünden yarattıkları bu savaşlardan hiçbir suçu olmayan masum insanlar etkilenmez.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Selahaddin Eyyubi, yaklaşık 10 yıldır hasretle beklediği zafer anını nihayet 1187’de Hıttin’de yakalamıştı. Ortaya koyduğu muazzam inanç, cesaret ve kahramanlıkla Haçlılara hadlerini bildirerek onları ağır bir hezimete uğratmıştı. Öyle ki Papa III. Urbanus kahrından ölmüştü. Sultan Selahaddin devletini kısa sürede bölgenin tek hâkimi durumuna getirmişti. 2 Ekim 1187 Guma günü Miraç Kandili’nde Kudüs teslim olmuştu. Fethin ardından Mescid-i Aksa’ya gelen muzaffer Sultan, Haçlılarca tahrip edilen ilk kıblegâhı elleriyle süpürüp gül yağı ile yıkamıştı.

Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü Haçlılardan alması, İslam ve Hristiyan dünyasında nasıl bir etki yaratmıştır? Belirtiniz.

  • CevapKösedağ Savaşı sonunda Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğini kaybetmiştir. Egemenliğini kaybedince Anadolu’daki birliği de kaybetmiştir. Anadolu’da ortaya çıkan beylikler kendi egemenliklerini ilan etmeye başlamışlardır. Devletin başına Sultan olarak kimin geçeceğine Moğollar karar  vermeye başlamıştı. Anadolu Selçuklu Devletini Anadolu’da sağlamış olduğu güvenlik kalmayınca ticaret yolları ve tüccarlar tehlikeye girince ticaret azalmıştır. Anadolu’da bulunan bir çok bilim ve eğitim yeri Moğollar tarafından yağmalanmıştır. Türkmenler batıya doğru göç etmek zorunda kalmışlardır. Kösedağ Savaşı’nın siyasi, ekonomik ve sosyokültürel sonuçları şu şekildedir:
➜ Sosyokültürel olarak Selçuklular, Moğollara bağlı olarak yaşamaya başlamıştır.
➜ Siyasi olarak Selçuklular güç kaybetmiş ve yıkılmıştır.
➜ Selçukluların tebası topraklarını terk edince üretim durmuş, ekonomik krizler baş göstermiştir.
Selçuklu yıkılma sürecine girince, beylikler döneminin yaşanması da elzem olmuştur. Böylece Osmanlı Devleti’nin doğuşu da gerçekleşmeye başlamıştır. Moğollar çok büyük zulümler yapsalar da Anadolu’ya hakim olmamışlardır.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı

HAÇLI SEFERLERİ’NİN SONUÇLARI CEVAPLARI

Haçlı Seferleri’nin sonuçlarını Müslüman ve Hristiyan dünyası açısından arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

  • CevapHaçlı Seferleri, Müslüman dünyasında yıkımlara, kayıplara neden olmuştur. Birçok seferin yapılması doğu medeniyetlerinin yıpranmasına ve güç kaybetmesine neden olmuştur. Haçlı seferlerinin Müslümanlar için iç açıcı sonuçları olmasa da zamanla Müslümanlar güç kazanmaya başlamışlardır.

    Hristiyan dünyasında, yaşanan savaşlar büyük askeri kayıpların yaşanmasına neden olsa da Haçlılar kemik güçlerini korumuşlar ve kale hayatı yaşamaya devam ederek eski güçlerine dönmeye çalışmışlardır. Böylece doğu ve batı arasında yaşanan hesaplaşma savaşları seferler olmadan meydan savaşları ve kilit savaşlarla devam etmiş, fetihler ve istilalar da devam etmiştir. Müslüman ve Hristiyan dünyasında sular durulmamıştır.

10. Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 31, 32, 33, 34, 35, 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!