Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları / 10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 110 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 110 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı 

Kötü alışkanlıkların bireysel ve toplumsal açıdan zararları neler olabilir?

  • Cevap: Bireyin sağlığına zarar verir. Mesela alkol veya sigara kullanan kişilerin erken yaşta ölme riskleri vardır. Ayrıca topluma da büyük zarar verir. Örneğin; alkol içip sarhoş olan biri kendinde olmadığı için diğer insanlara küfürler eder, kavga çıkarır ve toplumun huzurunu bozar.

Çetin Bey askerlik dönüşü 20’li yaşlardayken babasının marangozluk atölyesinde iş hayatına başlar. Zamanla işyerini büyüterek seri üretim yapan bir mobilya fabrikası kurar. Eşiyle ve çocuklarıyla mutlu bir hayat sürer. 40’lı yaşlara geldiğinde ülke çapında tanınan saygın bir iş adamı olur. Ama bu yaşlardan itibaren yakasını bırakmayacak kötü alışkanlıklar edinir. Alkol kullanmaya ve kumar oynamaya başlar. Bu zararlı alışkanlıklardan alkol zaman içinde sağlığını tehdit ederken kumar sebebiyle de her geçen gün serveti azalmaya başlar. Kaybettikçe üzülen, üzüldükçe kendini alkole veren Çetin Bey, nihayet evi de dahil olmak üzere her şeyini kumarda kaybeder. Mal varlığı yanında itibarını da kaybettiğini düşünen Çetin Bey, arkadaşlarının, eşinin ve çocuklarının yüzüne bakamayacak duruma düşer ve ailesini terk eder. Fabrikaları kapanır, çalışanlar işsiz kalır. Aile dağılır, özel okullarda okuyan çocukların öğrenimleri yarım kalır.

Çetin Bey’in yaşadıklarını göz önünde tutarak alkol ve kumar gibi alışkanlıkların yakın çevreden başlayarak diğer insanları nasıl etkileyebileceğini değerlendiriniz.

  • Cevap: Bağımlı oldukları kötü alışkanlıklar yüzünden çevresindekiler de zarar görür ve bireyler üzülür. Bu sebepten kötü ve alışkanlık edilen davranışlardan uzak durulmalıdır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir