Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 122 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 124 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları / 10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 123 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 123 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı 

Dinin toplum üzerindeki etkileri düşünüldüğünde din eğitimi yapacak olan kişilerin özellikleri neler olabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Örnek bir hayat, tevazu, güzel ahlak, sabır, kılık kıyafet düzgünlüğü, toplumsal dayanışma, iletişim becerisi, güvenirlik, alanında yetkinlik.

Batıl inançlar dini nasıl etkiler? Açıklayınız.

  • Cevap: Sihir ve büyü ile uğraşanlar, insanları aldatarak haksız kazanç elde etmekte ve böylelikle onları sömürmektedirler.Toplumumuzda ruh çağırma, falcılık, sihir ve büyü gibi pek çok batıl inanış yer almaktadır. Bu tür inanışlar, her yönüyle dinimizin temel inanç esaslarına aykırıdır.

    Bu tür batıl inanışlarla insanların iyi niyetleri ve gizemli varlıklara karşı olan ilgisi istismar edilmekte ve duyguları sömürülmektedir.

    Hurafelerle insanlar aldatılarak bu yolla haksız kazanç elde edilmektedir.
    İnsanlar hayallerle aldatılarak gerçeklerden uzaklaştırılmaktadır. Böylelikle asılsız üzüntülere, karamsarlıklara ve insanlar arasında düşmanlığa sebep olunmaktadır.

    Batıl inanışların birey ve toplum üzerinde olumsuz etkileri vardır. Örneğin, büyüye veya sihre inanan insan hasta olduğunda doktora başvurup tedavi olmak yerine büyücünün önerilerine uyarak şifa bekleyebilmektedir. Ancak bu beklentisi, tedavi edilmeyen hastalığının ilerlemesine yol açmaktadır. Batıl inançlar, insanları dinin özünden uzaklaştırır. Onları hurafelere, akla ve bilime aykırı uygulamalara yöneltir. Bu da hem dine zarar verir hem de toplumun ilerlemesine engel olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir