Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 71 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 73 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları / 10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 72 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 72 Cevabı10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı 

Bir insanın sizin iyiliğinizi istediğini nasıl anlarsınız?

  • Cevap: Bir insan iyiliğimiz istiyorsa iyi günde yanımızda olduğu gibi kötü günümüzde de yanımızda durması gerekir.

Sevdiğiniz bir insanın kendisine zarar verecek kötü bir davranış içinde olduğunu bilseniz onun bu davranışı sürdürmesine göz yumar mıydınız? Düşüncelerinizi paylaşınız.

  • Cevap:  Hayır, çünkü onun başının belaya gireceğini bile bile buna göz yumamam.

YORUMLAYALIM

Yüce Allah (c.c.) “…Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” buyurmuştur. (Ali İmran 103. ayet.) Peygamberimiz (s.a.v.) de bu konuyu şu şekilde dile getirmiştir: “Benim insanlarla durumum şuna benzer: Adamın biri ateş yakmış. Ateş etrafı aydınlatınca pervaneler (gece kelebekleri) ve böcekler ateşe atlamaya başlamışlar. Bu kimse onlara engel olmaya çalıştıkça başa çıkamamış. Kelebekler ve böcekler ateşe atlamaya devame tmişler. Ben de tıpkı o adam gibi kemerinizden tutarak sizi ateşe düşmekten korumaya çalışıyorum. Sizler ise ateşe atlıyorsunuz.” (Buhârî, Rikâk, 26.)

Yukarıdaki ayet ve hadisi, Peygamberimizin (s.a.v.) sorumluluğu açısından yorumlayınız.

  • Cevap: Allah (c.c) Peygamberimiz’ i insanlara doğruluğu öğretsin, insanları doğru yola sürüklesin ve en önemlisi Allah’ın (c.c) emir ve yasaklarını insanlara iletsin diye göndermiştir.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!