Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları / 10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 83 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 83 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı 

“Dünyaya gelen her insan fıtrat üzere doğar; sonra anne ve babası onu Yahudi, Hristiyan, Mecûsî yapar.” (Buhâri, Cenaiz, 79.) Fıtrat: Yaratılış, belli yetenek ve yatkınlığa sahip oluş. Yukarıdaki tanıma ve hadis-i şerife göre insanın inanç ve davranışlarına etki eden faktörelerin neler olduğunu konuşunuz.

  • Cevap: Anne, baba, çevre.

Bir davranışın doğru olup olmadığı neye göre belirlenebilir?

  • Cevap: Etraftaki insanların tepkileri ya da büyüklerimizin davranışımıza karşılık yapılan tavır.

“Rüştüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın, verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur.
Ölçtüğünüzde ölçmeyi tam yapın, doğru terazi ile tartın. Bu daha hayırlı, sonuç bakımından daha güzeldir. Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin. Bütün bu sayılanların kötü olanları Rabb’inin katında sevimsiz şeylerdir.” (İsra suresi, 34-38. ayetler.)

Yukarıdaki ayetlerde hangi doğru davranış örnekleri öne çıkmaktadır? Konuşunuz.

  • Cevap: Bir iş yaparken istemsizce konuşarak yapılmaması zamanın gelene kadar kimsenin hakkını yeme yetimin fakirin hakkına göz koyma iyi inan sorumlu insan demektir sözün senin sorumluluğundan biri.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir