Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

Uygulama

Aşağıda verilen eğitim, sağlık, hukuk ve ekonomiye dair politikaları konularına “siyaset bilimi” ve “siyaset felsefesi” açısından bulduğunuz örnek durumları boş bırakılan yerlere yazınız.

SİYASET BİLİMİ

Eğitim

Çocukların gelişimine uygun şekilde ders saatlerinin düzenlenmesi

Eğitimin kalitesinin arttırılması için öğretmenlerin yeterli sayıda olması, eğitimin çeşitlendirilmesi ve öğretim teknolojilerinin kullanılması gibi politikaların uygulanması.

Sağlık

Hasta başına düşen yatak sayısının artırılması

Sağlık hizmetlerinin daha uygun fiyata ve daha kaliteli hizmet sunulması için sağlık personelinin yeterli sayıda olması, sağlık altyapısının güçlendirilmesi ve sağlık sigortasının yaygınlaştırılması gibi politikaların uygulanması.

Hukuk

Değişen toplumsal koşullara uygun yasaların çıkarılması

Hukuk sisteminin yeniden yapılandırılması, hukukun güçlendirilmesi ve kamuoyunun hukuka saygı duymasının sağlanması gibi politikaların uygulanması.

Ekonomi

Tarımın gelişmesi için ekonomik teşviklerin sağlanması

Ekonominin büyümesi ve istikrarının sağlanması için işsizlik oranlarının düşürülmesi, vergi politikalarının yeniden düzenlenmesi ve ihracatın arttırılması gibi politikaların uygulanması.

SİYASET FELSEFESİ

Eğitim

Bilgi üreten, bilgiyi doğru kullanan, kendini keşfeden ve yeteneklerini geliştirebilen bir eğitim nasıl mümkün olur?

Eğitimin, öğrencilerin bütünsel gelişimini destekleyen, öğrenmeyi teşvik eden ve öğrencilerin kendi potansiyellerini keşfetmesine olanak sağlayan bir sürece dönüştürülmesi gerektiği görüşü.

Sağlık

İnsanların sağlık hakkının olması ne anlama gelir?

Sağlık hakkının, herkesin sağlık hizmetlerine eşit erişim hakkının olduğu anlamına geldiği görüşü.

Hukuk

Hukuk devletinin anlamı nedir?

Hukuk devletinin, hukukun üstünlüğünün korunduğu, hukukun herkese eşit uygulanmasının sağlandığı ve kamu otoritesinin hukuka saygı gösterdiği bir devlet olduğu görüşü.

Ekonomi

İnsanın yaşam koşulları düşüncesini nasıl etkiler?

İnsanın yaşam koşulları düşüncesinin, herkesin yaşam standartlarının arttırılmasına yönelik kalkınma politikalarının önemli olduğu görüşü.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf  Felsefe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
love
2
angry
1
unlike
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!