Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Arife AYAZ ŞAHİN, Haydar Sinan KOLUAÇIK, Mehmet UYANIK, Sarper Serkan AVCI tarafından 168 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Volkan NUR tarafından yapılmış.

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

1. Aynı sorulara verilen cevapların farklılıklar taşımasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap Bunun bir çok sebebi olabilir. Fakat öncelikle sorunun ne olduğu da önemlidir. Zira cevabı belli soruların farklı cevaplar ihtiva etmesi söz konusu olamaz. Mesela Türkiye’nin başkenti nedir sorusunun cevabı herkes için her yerde ANKARA’dır. Fakat bunun haricinde örneğin Bu gün hava nasıl sorusu kişiden kişiye göre değişebilir. Ya da herhangi bir yemeği nasıl buldunuz sorusu kişiden kişiye göre değişebilir. İşte bu sebeple Aynı sorular bazen farklı cevaplar içerebilir.

2. Davranışın bilinçli ya da bilinçsiz yapılması neyi ifade edebilir?

  • Cevap Bilinçli davranmak yerine göre tam ve kararlı davranmak. Örneğin bir eve bir buzdolabı alınacaksa ailenin kararına göre davranmaktır. Bilinçsiz davranmak tam karar vermeden gidip hemen yapmaktır. Örneğin bir eve bir koltuk alınacak ise aileden kararsız ve eve uymayan renklerde aldıysa ve ailenin geri kalanı beğenmediyse ona bilinçsiz davranış denir

3. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunabilir mi?

  • Cevap Aslında kısaca olunamaz denilebilir. Çünkü Bir fikir ortaya koyabilmek için asgari düzeyde bir bilgi  her zaman gereklidir. Yoksa mantıksal çıkarımlarla hiç bir bilginiz olmayan konuda fikir yürütmek insanı hataya götürür.

4. Felsefe ve filozof kelimelerini duyunca aklınıza neler gelir?

  • Cevap Bu sorumuzun cevabını her öğrenci kendine göre vermelidir. Ama fikir olması açısından şöyle diyebiliriz. Felsefe deyince akıl, mantık , filozof deyince felsefe aklımıza gelebilir. gerisi size kalmış arkadaşlar hadi bakalım.

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

İnsanların yerine akıllı olarak nitelendirilen robot ya da sistemler düşünebilir mi? Yorumlayınız.
 Cevap :İnsanlar hem mantıksal hemde duygusal zekaya sahip dünya da eşi benzeri olmayan varlıklardır. Bu günlerde yapay zeka robotları üretilmeye çalışılsa da insanların yerini alabileceğini düşünmek son derece zor ve mantıksızdır. Robotlar ancak insanlara yardımcı birer makina olabilirler.

2. Başkalarının düşüncelerini sorgulamadan kabul etmenin sonuçları neler olabilir?

Cevap : Böyle bir durum son derece tehlikelidir. Zira insan bir birey olarak sorgulamalı ve sorgulamayı yaparak kendini geliştirmelidir. Sorgulamayan insanlar birer mankurt gibi başları tarafından kullanılmaya müsait olurlar.

13
like
6
love
1
haha
1
wow
0
sad
8
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir