Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Arife AYAZ ŞAHİN, Haydar Sinan KOLUAÇIK, Mehmet UYANIK, Sarper Serkan AVCI tarafından 168 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Volkan NUR tarafından yapılmış.

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

9 ve 10. soruları aşağıdaki parçaya göre cevaplayınız.
Sıradan algılara dair “Havuzun derinliği kaç metredir?”, “Bugün yağmur yağar mı?”, “Bu fotoğraf kaç piksel?” ve “Dünyanın en uzun nehri hangisidir?” gibi sorular birer felsefi soru niteliği taşımazken “İnsanlar doğaları gereği bencil midir?”, “Güzellik nedir?”, “Hayattaki en büyük değer nedir?” ve “Hayatın anlamı nedir?” gibi sorular felsefi sorular kapsamındadır.

9. Felsefi soruları diğer sorulardan ayıran özellikler nelerdir?

 • CevapFelsefi sorular tartışmaya açıktır ve cevaplar değişkendir. örneğin ; ” insan özgür müdür ?” sorusu felsefi sorudur fakat cevaplar değişkendir. 2×2=4 tür.

  Gündelik olarak eyleme yönelik sorulan sorularda sorunun kendi başına bir anlamı yoktur. Oysa felsefe sorularında daha bir soru olarak bile olmuş bitmiş bir durum vardır. Cevapsız bile kalsa belki de tam bir cevap gerektirmediğinden daha soru olarak yeterince bir başarı ortaya koyar, belirli bir boyutu aşar. Bir soru ile insanlar belli bir yöne bakmaya başlar.

10. Parçadan hareketle felsefi soru niteliği taşıyan ve taşımayanlara ikişer tane örnek yazınız.

 • CevapBilmek mutluluk mudur?

  Varlık nedir?

  Türkiye’nin başkenti neresidir?

  Beşiktaş ne zaman kuruldu?

13-15. soruları aşağıdaki parçaya göre cevaplayınız.
“Felsefenin gereksiz, pratik değerden yoksun veya aşırı ölçüde soyut olduğunu ileri sürenler felsefeyi şu şekilde eleştirir: Felsefe bize bir yarar sağlamaz.”

11. Bu eleştiriyi yapanlar neden bu şekilde düşünmektedir?

 • Cevap:  Felsefenin ucu açık fikirlere yer vermesi, sorgulayıcı olması ve tek bir doğru cevabının olmamasından kaynaklanır.

12. Bilginin değerine dair tek ölçüt yarar olabilir mi? Açıklayınız.

 • Cevap: Bilginin değer sadece pratik yarar sağlayan, tekdüze ve eleştiriden uzak değerlendirilemez.

13. Bu iddiaya karşı öne sürülebilecek görüş nedir?

 • Cevap:  Felsefe bireylere ve toplumlara farklı bakış açıları sunan ve yön veren bir bilimdir.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!