Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Arife AYAZ ŞAHİN, Haydar Sinan KOLUAÇIK, Mehmet UYANIK, Sarper Serkan AVCI tarafından 168 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Volkan NUR tarafından yapılmış.

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

1. Gazâlî’ye göre iletişimi sağlayan en önemli araç nedir? Açıklayınız.

  • Cevapİnsanlarla iletişimi sağlayan en önemli vasıta “konuşma”dır. Konuşulan şeylerin anlamlı olması için konuşmanın arka planında yer alan “düşünme” safhasına ihtiyaç vardır.

2. Gazâlî’ye göre dil ve düşünme arasında nasıl bir bağ vardır?

  • Cevap: Konuşma ve düşünme arasında bulunan bu yakın irtibat, konuşmanın en basit tanımında bile kendini göstermektedir. Buna göre konuşma, düşünülen şeyleri başkalarına aktarma anlamına gelir. Konuşma sayesinde ferdin zihin dünyasından koparak insanlığa mal olan düşünceler nesilden nesile intikal etmesi sağlanmaktadır.

3. Düşünme ve konuşma, anlatmak istenenlerle her zaman örtüşür mü? Açıklayınız.

  • Cevap: İnsan ile düşünce, insan ile eylem ve düşünce ile eylemin yan yana durmaları kimi düşünürlerce insanlaşmanın başlangıcı sayılan sözcüklerin çizgilere ve yazıya dökülmesinden bu yana çeşitli evrelerden, evrimlerden geçerek düşünce, dil ve edim üçlemi ile var ola gelmiştir. Olgusal yapısı ile dil, düşüncenin/soyutlamanın gelişmesi ile bir ün, bir nida, bir çığlık olmaktan çıkarak anlamlı, anlaşılır bir iletim/ifade biçimine dönüşmüştür. İnsanın eylem pratiği onun tür olarak varlığını sürdürme eğiliminin doğal bir sonucudur. İnsanın devinimi, yapması ile yaratması arasında geçen süre belki de uygarlaşma denilen beş bin yıllık süreden çok daha uzunca bir dönemi içine almaktadır. Düşünce, dil ve eylem üçlüsünün birlikteliği ve çelişkisi aynı anda var olur.
1
like
4
love
0
haha
1
wow
20
sad
29
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir