Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Meb Yayınları / 10. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 102 Cevabı

10. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 102 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

10. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı 

Hz. Peygamber bir yönetici olarak her zaman verdiği sözde durur, düşmanlarıyla yaptığı antlaşmalara bile sadık kalırdı. Örneğin Hudeybiye Antlaşması yeni imzalanmıştı. Bu antlaşma gereğince müşriklerden Müslüman olup Medineli Müslümanlara sığınanlar, müşriklere teslim edilecekti. İslam’ı kabul ettiği için Mekkeli müşrikler tarafından hapsedilen bir Müslüman, bir yolunu bularak Medine’ye kaçtı ve Peygamberimiz’e sığındı. Mekkeli müşrikler antlaşma gereğince onu geri götürmek istediler. O sahabe, teslim edilmeyeceğini düşünüyordu. Fakat Hz. Peygamber (s.a.v.), verilen sözü yerine getirmeye kararlıydı: “Bildiğin gibi biz Kureyş müşriklerine söz verdik. Bizim dinimizde vefasızlığa yer yoktur.” buyurarak sahabeyi Mekkelilere teslim etti. (İbrahim SARIÇAM, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, s. 267).

Yukarıda anlatılan olayı Hz. Peygamber’in yönetimde dürüstlük ilkesi açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Hz. Peygamberimiz dininde hiçbir zaman vefasızlığa kötülüğe yer yok demiştir. Dinimizi doğru algılayan insanlar her zaman yanımızdadır. Bu yüzden  sahabeyi Mekkelilere teslim etmiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir