Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 2. Ünite Sözlü İletişim Cevapları

blank

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Hikaye Sayfa 73 2. Ünite Sözlü İletişim Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 2. Ünite Sözlü İletişim Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikâye adlı eserini sınıfta sözlü olarak özetleyiniz. Özetleme yaparken aşağıdaki şemalarda yer alan sorulara cevap vermeye çalışınız.

Hikâyedeki kişilerin ruhsal ve fiziksel özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap: Uzun Hikâye, Bulgaristan Göçmeni Ali ile oğlunun başından geçen olayların göç olgusu zemininde ve nostaljik bir atmosferde anlatıldığı uzun bir hikâyedir. Uzun Hikâye’nin en dikkat çeken tarafı, otobiyografik özellikler göstermesidir. Oldukça akıcı bir dil ile kaleme alınan Uzun Hikâye’de anlatılanlar, yazarının hayatındaki bazı olay ve kahramanlarla paralellik arz eder. Kutlu´nun tür olarak ilk uzun hikâyesi. Eser aslında annesini kaybeden bir çocuğun babası ile yaşadığı uzun, çalkantılı, dokunaklı bir macerayı dile getiriyor. Adalet duygusuna sürekli vurgu yapılan hikâyede anlatım esaslı bir üslup kullanılmıştır. Baba daha düzeli bir hayat kurmasını özlediği oğlunu büyük şehre gönderir, lakin kader genç adamı tıpkı babasının yürüdüğü yolun başına getirip bırakır.

Hikâyenin geçtiği zaman dilimini belirtiniz.

  • Cevap: Geçmiş zaman ve şimdiki zaman kullanılmıştır. Özellikle Balkanlarda yaşanan acı verici olaylardan sonraki dönem anlatılmaktadır.

Hikâyenin geçtiği yerlerin özelliklerini belirtiniz.

  • Cevap: Bulgaristan ve Eyüp.

Hikâyedeki olayları, oluş sırasına göre sıralayınız.

  • Cevap: Eşi Münire ve oğlu Mustafa ile nereye gittikleri belli olmayan ,nerede tutunabilirlerse orada ikame edecekleri istasyon istasyon bitmek bilmeyen yolculukları… Haksızlığa tahammül etmeyen, en olumsuz durumda bile mücadeleyi elden bırakmayan, dünyası bir bavuldan ibaret olan, düşüncelerini cesurca savunabilen fakir ama yiğit Sosyalist lakaplı bir babanın onurlu hikayesi.

Okuduğunuz hikâye ile bu hikâyeden uyarlanmış filmi karşılaştırıp sınıfta sözlü olarak değerlendiriniz.

  • Cevap: Film ile hikayeyi karşılaştırmalısınız.

Okuduğunuz hikâyenin mi yoksa izlediğiniz filmin mi sizi daha çok etkilediğini nedenleriyle sınıfta anlatınız.

  • Cevap: Bu sorunun cevabını siz vermelisiniz. Beğenip beğenmemenize göre.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 73 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
8
2
0
2
22
3
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!