Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Battal Gazi Destanı Cevapları

blank

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Destan Efsane Sayfa 165, 166 Battal Gazi Destanı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Battal Gazi Destanı Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı

Yakın çevrenizdeki varlıklar, mekânlar, tarihî olaylar, tabiat olayları ve inanışlarla ilgili daha önce derlediğiniz efsaneleri imla ve noktalama kurallarına dikkat ederek yazınız. Yazdığınız yazıları sınıf panosu, okul panosu, dergi, gazete veya sosyal medyada sergileyiniz.

  • Cevap: Kızkulesi Adası, Kubadabad Saltanat Kentinin haremliğiymiş. Ada da çevresi sularla çevrili bir kale ile, birbirinden güzel köşklerin ortasında yüksek bir kule varmış. İşte bu kalede cariyeleri ile birlikte Selçuklu Sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşarmış . Sultan, düşünde (başka bir rivayete göre falında) sevgili kızının yılan sokması sonucu öleceğini görmüş. Yaptırdığı kaleye ve içindeki kuleye kızını bunun için kapatmış. Öyle ki, kuleye yılan girmesinde diye beton borularla Anasmaslar’dan Adaya su ve süt akıtılmış. (Anılan iki sıra beton boruların kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.) Türk efsaneleri, Türk destanları Böylece yıllar yılları kovalamış ve günlerden bir gün güzel Sultan ateşlere düşüp hastalanmış. Ülkenin en ünlü hekimleri zor bulmuşlar devasını. Sevgili Sultan yeniden sağlığına, mutluluğuna kavuşmuş. İyileşmesini kutlamak için armağanlar yağmaya başlamış kuleye. Yaşlı bir köylü kadında bir sepet üzüm getirmiş. Meğer üzümlerin içinde bir küçük yılan varmış. Yılan o gece uykuya dalan güzel Sultanı sokup öldürmüş.

Bozkurtların Ölümü, Gün Olur Asra Bedel gibi eserler destan türünden etkilenilerek yazılmıştır. Bu bilgiden hareketle siz de “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri” konusunda tercih ettiğiniz türde bir yazı yazınız.

  • Cevap:

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜCADELESİ

İnsanlar doğaları gereği birlikte yaşamak zorundadırlar. Toplumun devamlılığı ve sağlığı için insanların birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. İnsanlar eğer birlik olmayı öğrenirlerse, altından kalkamayacakları hiçbir şey yoktur. Birlik ve beraberliğin önemini anlamak için bazı örneklerden yararlanabiliriz. Yakın bir tarihten örnek vermemiz gerekirse, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi insanların birlik olduğunda nelerle mücadele edebileceğini göstermiştir. Gece vakti sokağa dökülen insanlar, görüşleri ve düşünceleri farklı olsalar bile vatanları için aynı tarafta bulunmuşlardır. Birlik ve beraberlik hakkında kısa bir de hikâye de mevcuttur. Zamanın birinde bir baba oğullarına ders verebilmek için, onlardan etraftan odun bulmalarını istemiş. Oğulları babalarının neden böyle bir şey istediğini düşünedursunlar, baba vereceği dersin ne kadar etkili olabileceğini düşünmeye başlamış. Çocukları odunları getirdiğinde bunları teker teker kırmalarını istemiş. Çocuklar kolayca bunları kırmış. Babası onlara eğer tek başlarına hareket ederlerse aynı bu odunlar gibi çabucak kırılabileceklerini anlatmış. Sonrasında ise odunları birleştirerek tekrardan kırmalarını istemiş. Çocuklar bu odunları kırarken zorlanmışlar, hatta kıramamışlar. Babası da eğer böyle birlikte dururlarsa, hiçbir kötülüğün onlara zarar veremeyeceğini söylemiş. Hikâyeden de anlaşılacağı gibi insanlar eğer birlik ve beraberlik içinde yaşamayı öğrenirlerse, karşılarına çıkan tüm engelleri kolayca aşarlar. Biz de eğer rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak, içinde yaşadığımız toplum ile birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz.

Yazılarınızı yazarken aşağıda verilen bilgilerden yararlanınız.

Destan türünde yiğitçe söyleyişlere yer veriniz.

  • Cevap: Yer verdim.

Yazınızı seçtiğiniz türün özelliklerini de dikkate alarak yazınız.

  • Cevap: Dikkate aldım.

Destanlarda olağanüstülüklerin de bulunabileceğini göz önünde bulundurunuz.

  • Cevap: Bulundurdum.

Yazdığınız ve paylaştığınız yazıların sorumluluğunun size ait olduğunu unutmayınız.

  • Cevap: Unutmadım

Nurullah Genç’in 15 Temmuz Destanı, destan türünün özelliklerini taşımaktadır. Siz de bu konuyla ilgili yazacağınız yazıda aşağıdaki örnek metinden yararlanınız.

  • Cevap: Örnek metinden faydalandım.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165, 166 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
21
2

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!