Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik  Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı 

Elektrik devreleriyle ilgili incelemelerimizde, elektrik enerjisi kaynağı olarak hep pilleri göz önüne aldık. Bu durum, elektrik enerjisinin sadece piller tarafından üretildiği şeklinde anlaşılmamalıdır. Piller dışında da elektrik enerjisi kaynakları vardır. Örneğin bisikletimizin dinamosu da bir üreteçtir. Evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisi ise santral denilen kuruluşlarda üretilir. Bu kuruluşların da hidroelektrik, termik ve nükleer santral gibi çeşitleri bulunur.
Öğrendiklerinizi zenginleştirmek amacıyla şimdi sizden aşağıdaki sorulara yanıt olacak bilgiler derlemeniz ve bunları sınıf panosunda sergilemeniz beklenmektedir:

1. Elektrik santralleri nasıl çalışır?

  • Cevap:

2. Santrallerde enerji üretimi ve üretilen enerjinin kullanımı sırasında oluşan ısı, iş, mekanik enerji ve elektrik enerjisi dönüşümleri nasıl açıklanır?

  • Cevap:

3. Elektrik santrallerindeki enerji dönüşümlerinden yola çıkarak günlük yaşamda enerji dönüşümlerine ne gibi örnekler verilebilir?

  • Cevap:

4. Elektrik santrallerinin yarattığı çevre sorunları nelerdir? Enerjiyi tutumlu kullanmak bu sorunların çözümüne hangi katkılarda bulunur?

  • Cevap:

5. Elektrik enerjisi kullanımının oluşturulabileceği tehlikeler ve bu tehlikelere karşı alınabilecek güvenlik önlemlerine dikkat çekmek için örneği Çizelge 2.8’de verilen çizelgeyi düzenleyip doldurunuz.

  • Cevap:

Elektrik Kullanımının Oluşturacağı Tehlike

  • Cevap:

Alınacak Güvenlik Önlemleri

  • Cevap:

Yapacağınız çalışma için 5-6 kişilik araştırma kümeleri oluşturunuz ve araştırma konuları için kümeler arası iş bölümü yapınız. Bilgi derlemek için “gov”, “edu” ve “org” uzantılı İnternet adreslerinden yararlanınız. Derlediğiniz bilgileri uygun görsellerle destekleyerek en çok 6-7 sayfalık metin hâline getirip okul panosunda sergileyiniz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir