Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik  Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mehmet BOLAT, İhsan SEVGİ tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail Aktuna tarafından yapılmış.

10. Sınıf Mega Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı 

1. Dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturduktan sonra aramızda aşağıdaki etkinlik basamaklarına göre iş bölümü yapalım.
2. Takozlardan ikisini yaklaşık 30 cm aralıkla masanın üzerine yerleştirelim (Resim 2.33). Bakır teli de birer ucundan takozların üzerine koyup yapışkan bantla sabitledikten sonra Resim 2.33’teki devreyi kuralım. Reostanın sürgüsünü sonuna kadar sürerek tüm direncinin devreye girmesini sağlayalım.
3. Anahtarı kapatıp güç kaynağının ayar düğmesini 6 V kademesine çevirerek etkinlik boyunca bu durumda tutalım. Reostanın sürgüsünü, ampermetre 0,1 A gösterinceye kadar geriye çekelim. Pusuladaki değişimi gözlemleyip defterimize not edelim.
4. Reostanın sürgüsünü kullanarak devreden 0,2-0,3-0,5 A’lik akım geçmesini sağlayalım ve akım şiddetinin bu değerlerinden her biri için pusula ibresinin yönelimini defterimize yazalım.
5. Bakır telin altındaki takozların sayısını 2, 3 yaparak telin yüksekliğini artıralım ve bu durumların her biri için pusula ibresinin yönelimini not edelim.
6. Devrenin güç kaynağına bağlantı uçlarını değiştirelim ve pusula ibresinin bu değişikliğe tepkisini not edelim.
x 1 adet DC güç kaynağı .s 1 adet küçük pusula * 6 adet küçük tahta takoz x 1 adet reosta j 1 adet ampermetre (1 A) s 1 adet 40 cm bakır tel x Kıskaçlı bağlantı kabloları .s Yapışkan bant x Defter, kalem ve silgi

Sonuca Varalım

1. Bakır telden geçen akımla pusula ibresinin yöneliminden nasıl bir sonuç çıkarılabilir?

  • Cevap:

2. Bakır telden geçen akımın şiddetiyle pusulanın yönelimi hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap:

3. Bakır telin yükselmesinden pusula ibresi nasıl etkilendi?

  • Cevap:

4. Bakır telden geçen akım yönünün değişmesinden pusula ibresi nasıl etkilendi?

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir