Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

“10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

1. Esmaü’l-Hüsna, tilavet, kıraat, tövbe ve istiğfar kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden araştırınız.

  • Cevap:

Esmâ-i Hüsnâ en güzel isimler demektir. Allah’ın 99 ismi Esma-i-hüsna şeklinde ifade edilir.

Tilavet, tabi olmak, peş peşe yapmak, geciktirmek, okumak ve manasını düşünmek anlamlarına gelir. Istılahta, Kur’ân’ı usulüne uygun olarak okumak demektir.

Kıraat, sözlükte “okumak” anlamına gelir, “Kur’an Kerim okumak” demektir. Namazda bir miktar Kur’an okumak gerekir. Namazda Kur’an, kıyam halinde iken yani ayakta dururken okunur. Namazda okunması gereken asgari miktar, kısa üç âyet veya buna denk bir uzun âyettir.

Tövbe, “işlediği bir günahtan ya da suçtan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya karar verme.” demektir.

İstiğfar, geçmişte yapılan şeylerin şerrinden korunma isteğidir.

2. Kur’an-ı Kerim mealinden Allah’ın (c.c.) Kur’an’da geçen isimlerinden beş tanesini bulup anlamlarıyla birlikte defterinize yazınız.

  • Cevap:

el-Ğaffâr: (çok affeden, çok bağışlayan, günah ne kadar çok olursa olsun yine bağışlayan),

el-Hakîm: (hikmet sahibi, her işi, emri ve yasağı yerli yerinde olan),

el-Kuddûs: (her türlü çirkinlik, noksanlık ve ayıplardan uzak, tertemiz, bütün kemal sıfatları kendisinde toplayan, güzellik, iyilik ve ihsanlarıyla övülen),

er-Rahmân: (çok merhametli),

el-Vekîl: (güvenilen, koruyan, yardım eden, görüp gözeten, her şeyin maliki ve yöneticisi olan),

3. Günlük hayatımızda Allah’ın (c.c.) isim ve sıfatlarının nasıl kullanıldığını gözlemleyerek elde ettiğiniz bulguları belirtiniz.

  • Cevap: Allah ismi günlük hayatta en çok kullanılan Allah isimlerindendir. Allah razı olsun, Allah selamet versin. Allah seninle olsun, Allah zihin açıklığı versin gibi bir sürü örnek verilebilir. Allahın ismi ve sıfatı olan es-selam ismini de çok kullanırız. Selamun aleykum, selametle gidin gelin, gibi Rahman ve Rahim sıfatları da çok kullanılır. Sonuç olarak, günlük hayatımızda inancımız, fıtratımız gereği her an Allahın gözetiminde ve korumasında olduğumuzu bilir ve ona sığınıyoruz.

4. İnsanın Allah (c.c.) ile iletişimini sağlayan yolların neler olduğunu araştırınız.

  • Cevap:

1) Dua: Dua eden insanla Allah arasında aracılık edecek hiçbir vasıta bulunmaz. Yüce Allah, yarattığı insana dua vasıtasıyla, kendisiyle doğrudan iletişim kurma olanağı vermektedir. Kişi, dua etmek suretiyle Allah’a olan sevgi ve bağlılığını ifade eder. İç dünyasını ve ruhaniyetini kendi ifadeleriyle Yaradan’ına açar.

2) İbadet: Dinimizde ibadete büyük bir önem verilir. İnsanın yaratılışının temel amacının Allah’a inanıp ibadet etmek olduğu belirtilir.

3) Tövbe: Tövbe; insanın hatalarından dolayı ya da işlediği bir günahtan ötürü pişmanlık hissetmesi ve bir daha aynı yanlışları tekrarlamamaya karar vermesi sonucunda Allah’tan bağışlanmasını istemesidir. Dinimizde tövbeye büyük bir önem verilir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bu konuyla ilgili bazı ayetler bulunur. Bunlardan birinde, “Ey iman edenler! Samimi bir tövbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabb’iniz sizin kötülüklerinizi örter…” buyrulur.

4) Kur’an Okuma: Yüce Allah tarafından gönderilen son İlahî kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Kutsal kitabımız, Allah’ın bizlere yönelik emirlerini, yasaklarını ve öğütlerini içermektedir. Ayrıca Kur’an’da ahiret, cennet, cehennem, peygamberler, melekler, ibadetler ve kutsal kitaplar hakkında da bilgiler verilmektedir. Kur’an okuyan insan, Allah’ın bu konularla ilgili verdiği bilgileri ve öğütleri doğrudan öğrenme imkânı bulur.

5. Rûm suresinin 17-27. ayetlerinin anlamını Kur’an-ı Kerim mealinden okuyunuz. Ayetlerde verilen mesajların neler olabileceği konusunda araştırma yapınız.

  • Cevap:

Rûm suresi 17. Haydi siz, akşama ulaştığınızda (akşam ve yatsı vaktinde) sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde Allah’ı tesbih edin (namaz kılın), ki göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur.

Rûm suresi 27. İlkin mahlûkunu yaratıp (ölümden) sonra bunu (yaratmayı) tekrarlayan O’dur, ki bu, O’nun için pek kolaydır. Göklerde ve yerde (tecelli eden) en yüce sıfat O’nundur. O, mutlak güç ve hikmet sahibidir.

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Nev Yayınları Sayfa 11 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!