Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı

“10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı

Aşağıdaki sorulardan her biri için beş cevap seçeneği verilmiştir. Seçeneklerden yalnızca biri doğrudur. Doğru seçeneği bularak işaretleyiniz.

Aşağıdakilerden hangisi İslam ahlakının ana kaynaklarındandır?
A) Kur’an-ı Kerim
B) Örf ve âdet
C) Ahlak kitapları
D) Edebî yazılar
E) Atasözleri

  • Cevap: A

“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?” (Saff suresi, 2. ayet.)
Bu ayette yasaklanan kötü davranış aşağıdakilerden hangisidir?
A) Haset
B) Yalan
C) Riya
D) İsraf
E) Hile yapmak

  • Cevap: B

İki arkadaş, aralarında sohbet ediyordu. İçlerinden biri, orada olmayan arkadaşlarından biri hakkında onun hoşlanmayacağı sözler söyledi. Konuşmalarını duyan birisi, yaptıklarının İslam dinine göre günah olduğu ve böyle yapmamaları konusunda onları uyardı.
İki arkadaş İslam dininde yerilen aşağıdaki davranışlardan hangisini yapmıştır?
A) İftira
B) Yalan
C) Gıybet
D) Koğuculuk
E) Suizan

  • Cevap: C

Haset kelimesinin zıddı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Hilim
B) Hüsnizan
C) Gıpta
D) Gıybet
E) Koğuculuk

  • Cevap: C

“(O kullar) harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler, ikisi arasında orta bir yol tutarlar.” (Furkân suresi, 67. ayet.)
Bu ayetten aşağıdaki yargılardan hangisi çıkarılabilir?
A) Müslüman cömerttir.
B) İnsan israf etmeye meyilli bir varlıktır.
C) Cimrilik doğuştandır.
D) Müslüman tutumludur.
E) Cimrilik kötü bir davranıştır.

  • Cevap: D

Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına (D), yanlış olanların başına da (Y) yazınız.

  • Cevap:

(D) Din ile ahlak arasında karşılıklı bir ilişki vardır.
(D) İslam ahlakının gayesi, insanın Yüce Allah (c.c.) ve yaratılmış diğer varlıklarla ilişkilerinin hangi ilke ve kurallar çerçevesinde gerçekleşeceği ve bu süreçte insanın kendisine, Allah’a (c.c.), başka insanlara, maddi ve manevi çevresine karşı görev ve sorumluklarının neler olduğudur.
(Y) Ahlak kitapları, İslam ahlakının ilke ve hükümlerinin en temel kaynağıdır.
(Y) Hüsnizan, İslam ahlakında yerilen davranışlardan biridir.
(D) Koğuculuk, birkaç kişi arasında gerçekleşebilen gıybetin sınırlarını genişletme ve daha fazla kişiyi gıybete ortak etme faaliyetidir.

Defterinize “İslam ve Ahlak” konulu bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap:

İslam sadece ibadet dini değildir. Hatta onun en büyük öğretisi güzel ahlaktır. Ahlak üzerine kurulmuştur. İslam dininin kılavuzu niteliğindeki Kur’an-ı Kerim’de ahlak kurallarına ters düşen tek bir ayet bile yoktur; bilakis Allah’ın tüm ayet ve sureleri üstün bir ahlak anlayışı ile indirilmiştir.

İslam; iyiye, doğruya, güzele yönlendirme derdindedir. İnsanların bir arada, mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamasını öğütlemekte, daima iyiliği emretmektedir. İbadetlerinin hemen hepsinde de sadece kişinin kendisine değil; diğer insanların da yararına büyük faydalar vardır. İslam yalan söylememeyi, gıybet yapmamayı, çalıp çırpmamayı, kötü söz söylememeyi, mazlumu ezmemeyi emreder. Her türlü kötülükten men eder. Bu dini gerçek manada yaşayan, hayatına uygulayan kişi tüm insanlığa örnek teşkil edecek bir timsal olur. Nitekim İslam’ın en iyi yaşayıp, hayatına tatbik eden kişi peygamber efendimizin bizzat kendisidir ki gelmiş geçmiş tüm insanlar için en iyi, en güzel örnek olmuştur. İslam dininin emir ve yasakları belli ritüeller değildir; aksine içinde akıl, mantık bulunduran ve insanlara faydalı olan emir ve yasaklardır. İslam’ın beş şartından birisi olan zekatın sadece onu verene faydası yoktur. Zekat bir paylaşım, bir cömertlik meselesidir. İhtiyaç sahibine yardım etmektir. Oruç fakirin, açın halinden anlamaktır. Fitre garibi sevindirmektir. İslam dinine mensup bir insanın sadece ibadetlerini yerine getirerek cennete gitmesi mümkün bile değildir. Kişi ibadetlerini güzel ahlakla taçlandırmadıktan sonra ibadetleri belki de boşunadır. Yalan söyleyen, yetimin, öksüzün hakkını yiyen, Müslüman kardeşinin kuyusunu kazan, barıştan değil savaştan yana olan bir insan günde beş vakit namaz kılsa neye yarar? Her şeyden önce güzel ahlak olmalıdır kişide. elbette ki ibadetler de aksatılmamalıdır; ancak en önemlisi ahlaktır.

Allah, ibadetlerini yerine getirmeyen üstün ahlaklı bir insanı ödüllendirebilir; ancak tüm ibadetlerini yaptığı halde hak yiyen, yalan söyleyen, kötülük yapan kişinin ibadetlerini görmezden gelebilir.

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Nev Yayınları Sayfa 124 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!