Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Prof. Dr. Recai DOĞAN tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erişcan TÜRK tarafından yapılmış.

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

♦ “Ey insanlar! Allah’a tövbe edip ondan af dileyiniz. Zira ben ona günde yüz defa tövbe ederim.” (Müslim, Sahih-i Müslim, Zikr, 42.)
♦ “Kulunun tövbe etmesinden dolayı Allah Teala’nın duyduğu memnuniyet, sizden birinin ıssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zamanki sevincinden çok daha fazladır.”
(Buhari, Sahih-i Buhari, Deavât, 4.)
♦ “Bir kul can çekişmeye başlamadığı sürece, Allah Teala onun tövbesini kabul eder.”
(Tirmizi, Sünen, Deavât, 98.)
Bu hadislerden tövbe ve istiğfar ile ilgili hangi ilkeler çıkarılabilir? Arkadaşlarınızla belirleyerek ^ listeleyiniz.

 • Cevap:  Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesselam da diyor ben Allah’a günde yüz kez tövbe ederim. Bizlerde tövbe etmeliyiz. Allah’ın memnuniyeti için de tövbe etmeliyiz

Sizce bir insanın Allah (c.c.) ile iletişimi konusunda dayandığı başka ne gibi temel ilkeler vardır? Arkadaşlarınızla konuşarak belirleyiniz.

 • Cevap:  İnsan hayatında yaratıcıyla bir iletişim halinde bulunmak ister. İnsanın yaratıcıyla olan iletişimi birçok yolla gerçekleşmektedir. Bu da insanın manevi olarak kuvvetlenmesi anlamına gelir.Bir insanın Allah ile olan iletişimi konusunda dayandığı en önemli temeller dua ve ibadetlerdir. İnsanın duası olmasa Allah, insana değer bile vermez.

  Bir insanın Allah (c.c) ile iletişimi konusunda dayandığı ne gibi temel ilkeler vardır sorusunun cevabı şu şekilde olacaktır;
  Namaz kılmak,
  Hacca girmek,
  Oruç tutmak,
  Dua etmek,
  Sadaka vermek,
  Yetim bir kişiye yardımcı olmak,
  Ana ve babaya saygı göstermek,
  Mezarları ziyaret etmek,
  Tanımadığımız birisinin cenaze namazına katılmak,
  gibi çeşitli ilkeler, bir insanın Allah (c.c) ile iletişimi konusunda dayandığı ilkelere örnek olarak verilebilir. Yüce Allah ile iletişimimizi güçlendirmek için bol bol ibadet etmeli ve Allah’a şükretmeliyiz. Her durumda ve koşulda Allah’a sığınmalıyız.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close