Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Prof. Dr. Recai DOĞAN tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erişcan TÜRK tarafından yapılmış.

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

“Bir gün Hz. Peygamber, Kâbe’de namaz kılarken müşriklerden biri onun üzerine pis maddeler attı. Ancak o, namazını bozmadı, kılmaya devam etti. Orada bulunan hiç kimse korkusundan olaya müdahale edemedi. Biri Hz. Fatıma’ya haber verdi. O, derhâl gelerek babasının üzerini temizledi. Yapılan bu zulmü içine sindiremeyen Hz. Fatıma, babası namaza devam ederken yapılanların hesabını sormak için büyük bir cesaretle müşriklerin yanına gidip onları kınadı. Neye uğradıklarını şaşıran müşrikler beklemedikleri bu tepki karşısında donup kaldılar. Hiçbiri, tek bir kelime dahi söyleyemedi. Bu sırada Hz. Peygamber namazını bitirmişti. Yanına vardı. Birlikte eve gittiler.”
(Buhari, Sahih-i Buhari, Vüdû, 69.)
Bu olaydan hareketle Hz. Fatıma’nın (r.a.) sahip olduğu özelliklerle ilgili ne düşünüyorsunuz?
. Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

  • Cevap: Babasını çok sevdiği, çok cesur biri olduğu korkusuz biri olduğunu anlarız.

Sorumluluk sahibi olmak ne demektir? Kime sorumlu insan denir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • CevapYerine getirilmesi gereken görevler, zamanında yapılması gereken işler, kısacası sorumluluklar! Evet, sorumluluklar. Her yerde karşımıza çıkan bu sözcük acaba size ne ifade ediyor? Sorumluluk denilince aklınıza gelen ilk şey ne? İstemeye istemeye yapılan işler mi? Yoksa sizi başarıya götüreceğini bildiğiniz görev bilinci mi? Sorumluluk sizin için ne anlama geliyor bilemiyorum. Ama emin olduğum bir şey varsa o da başarılı insanların hepsinin sorumluluk duygusunun gelişmiş olduğudur.

    Evet, sorumluluk bilinci gelişmiş insanlar bir tek iş hayatında değil; hayatın her alanında başarıya ve mutluluğa diğerlerine göre çok daha kolay bir biçimde ulaşırlar.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close