Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Prof. Dr. Recai DOĞAN tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erişcan TÜRK tarafından yapılmış.

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Kur’an-ı Kerim’de örnek verilen gençler kimlerdir? Belirtiniz.

 • CevapASHAB-I KEHF: Kur’an’da bir grup genç olarak anlatılır. Onlar isteseydi zevk ve nefislerinin peşinde koşabilirlerdi. Ancak Allah’a kul olmayı tercih ettiler. O dönemin puta tapan kralından mağaraya sığınmışlardı. Rabbimiz onların üzerinden bir mucize gerçekleştirmişti. Çünkü onlar mağarada 309 yıl kaldıktan sonra tekrar uyanmışlardı. 

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) gençlik yıllarındaki erdemli davranışları nelerdir? Örnekler veriniz.

 • Cevap:
  Aile büyüklerini sever ve sayardı,
  Dürüst olması,
  Güvenilir olması,
  Çalışmayı ve yardımlaşmayı severdi,
  Kötü davranışlardan kaçınırdı,
  Emanete sahip çıkması.
  Haksızlıklara güzel bir tavırla karşı çıkardı,
  Büyüklerini sayıp, küçüklerini sevmesi.
  Arkadaşlarıyla iyi geçinirdi,
  Doğayı ve hayvanları severdi

3. Hz. Muhammed (s.a.v.) gençlerle iletişiminde daha çok nelere dikkat ederdi? Belirtiniz.

 • CevapHz. Peygamber, çevresindeki insanlarla canlı bir iletişim içinde ol­muş, yanına gelene iyi davranmış, gelmeyenleri de ziyaret ederek mesajını ulaştırmaya gayret etmiştir. O’nun panayırları dolaşması ve Taif’e gidişi de iletişim amaçlı olmuştur. Ayrıca, misafirperverlik ve misafire ikramda bulunma, gelmeyene gitme, ilişkiyi kesmeme, hasta ziyaretinde bulunma, cenazelere katılma O’nun günlük işleri ve tavsiyeleri arasındadır.Yahudilerden Hz. Peygamber’e hizmet eden bir çocuk vardı. Hastalanınca onun ziyaretine gitti. Baş ucuna oturdu ve bu esnada onun Müslüman olmasını arzuladığını bildirdi. Çocuk yanı başındaki babasına bakınca, babası da Hz. Peygamber’e uymasını istedi ve çocuk Müslüman oldu.

4. İslam dinini başlangıçta daha çok gençlerin tercih etmesinin sebepleri nelerdir? Açıklayınız.

 • Cevap:  İslam dinini başlangıçta daha çok gençlerin tercih etmesinin sebebi gençlerin o yaşlarda daha kafalarında her şeyi tam belirleyememeleri  ve arayış peşinde olmalarıdır . O yüzden gençlere bir şeyleri anlatıp kabul ettirmek daha kolaydır. Ama yaşlı insanları ikna etmek daha zordur. O zamanın şartlarını düşünürsen karşı çıkan bir sürü huysuz yaşlı vardır.

5. Âl-i İmrân suresinin 159. ayetinden çıkarılabilecek mesajlar nelerdir? Belirtiniz.

 • Cevap: “Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah’tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Al-i İmran Suresi, 159. ayet)

  Bu ayette verilmek istenen mesaj, İnsanlar bizlere ne kadar kötü davranırsa davransın onlara karşı merhamet duygusuyla davranmalı, onları bağışlamasını bilmeliyiz.

B. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan noktalı yerleri uygun kavramlarla tamamlayınız.10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 1 Cevabı

“sahabi – Hz. Aişe – Hz. Esma binti Ebi Bekir – Mus’ab b. Umeyr – Erdemliler – Muhammedü’l-E-
min – Muaz b. Cebel”
1. Hz. Muhammed (s.a.v.) gençliğinde Mekkeliler tarafından.  Muhammedü’l-Emin .diye anılırdı.
2. Hz. Muhammed (s.a.v.) yirmi yaşlarındayken Mekke’de kurulan………Erdemliler.. ……topluluğuna katılmıştır.
3. Hz. Peygamber’e (s.a.v.) yetişmiş, ona iman etmiş ve arkadaş diye anılabilecek ölçüde uzun süre
onunla birlikte bulunup sohbetine devam etmiş, İslam dininin yayılmasında onunla birlikte mücadele etmiş kimselere…………….sahabi…..…………….denir.
4. İslam tarihinin ilk öğretmeni olarak bilinen sahabi………………..Hz. Mus’ab b. Umeyr ……………….dir.
5. Bayan sahabiler içinde en çok hadis nakleden…..Hz. Esma binti Ebi Bekir………….Hz. Aişe….. ..dir.

 • Cevap:
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Bir Yorum

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close