Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 79

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Ata Yayıncılık’a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 79

Müslümanlardan Kudüs’ü sulh yoluyla ilk fetheden kişi Hz. Ömer’dir. Ebu Ubede bin Cerrah kumandasındaki İslam orduları Ehl-i İliya diye bahsedilen Kudüs ahalisine “Ya Müslüman olacaksınız ya da Müslüman ülkenin vatandaşlığını kabul edeceksiniz.” şeklinde bir teklif sununca uzun müzakerelerden sonra yerli halkın isteği üzerine Hz. Ömer, Hz. Ali’yi de yanına alarak Kudüs’ü teslim almaya gelmiştir. Hz. Ömer (r.a.) bizzat Kudüs’e giderek şehrin anahtarını Patrik Sophronios’dan 638 yılında teslim aldı. Hz. Ömer (r.a.), Kudüs halkıyla bir anlaşma yapmış ve bu anlaşmada aşağıdaki şu hususlara yer verilmiştir:

“Rahman ve rahîm olan Allah’ın adıyla. Bu sözleşme, müminlerin emiri ve Allah’ın kulu Ömer tarafından, Eyle halkına verilen bir emandır. Onların canları, malları, kiliseleri, haçları, hastaları ve bütün fertleri için verilen güvencedir. Onların kiliseleri mesken yapılmayacak ve yıkılmayacaktır. İçindeki kutsal eşyaya dokunulmayacaktır. Kimse dinî inanışından dolayı zorlanmayacak, kimseye asla zarar verilmeyecektir. Buna karşılık Eyle halkı da diğer şehirlerin halkı gibi cizye verecektir. Orada bulunan Rumlar çıkarılacak, fakat gidecekleri yere kadar onların güvenlikleri sağlanacaktır. Çıkmak istemeyenler ise Eyle halkı gibi cizye verecektir.” (Hakkı Dursun Yıldız, Doğuştan Günümüze Büyük İslam Tarihi, C 2, s. 93-94.)

Yukarıdaki metni okuyarak Hz. Ömer’in (r.a.), farklı dinlerden de olsa özgürlüklere yaklaşımını değerlendiriniz.

  • Cevap: Hz. Ömer farklı dinlerden de olsa özgürlüklere saygı duymuştur, kimseyi dinini değiştirmesi için zorlamamıştır.

10. Sınıf Ata Yayıncılık Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1
0
0
0
1
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!