Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı
10. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2017 - 2018

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sami TÜYSÜZ tarafından 232 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Riyazi CANBOLAT tarafından yapılmış.

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Tarih Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

SORU:Sanayi İnkılabı’nın İngiltere’de başlamış olmasının bu ülkenin gelecekteki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişimine etkileri konusunda hangi değerlendirmelerde bulunabilirsiniz?

CEVAP: İngiltere 18. yüzyılda hızla güçlendi ve topraklarını Fransa ve İspanya aleyhine genişleterek büyük bir sömürge imparatorluğu kurdu. Ayrıca demokrasisini daha da geliştirerek iç yapısını kuvvetlendirdi. Kıtalara yayılmış geniş toprakları, güçlü donanması ve siyasi nüfuzu ile İngiltere bu dönemde “ufuklarında güneş batmayan imparatorluk” hâline geldi. İngiltere Avrupa’daki güç dengesinin Fransa lehine bozulmaması için bu devlete karşı Rusya, Prusya ve Hollanda ile ittifaklar yaptı. Diğer yandan sömürgelerine giden yol üzerinde stratejik önem taşıyan ve gelişen sanayisi için gerekli ham madde kaynaklarına sahip olan Osmanlı Devleti ile de diplomatik ilişkiler kurdu. İngiltere, Uzak Doğu’daki sömürgelerine giden yolun güvenliğini tehlikeye düşüreceği için Rusya’nın Balkanlar ve Boğazlar üzerinden Akdeniz’e inmesini istemiyordu. Bu nedenle 1791 yılından itibaren Rusya’ya karşı Osmanlı toprak bütünlüğünü koruma politikası izleyen İngiltere, Mısır’ı işgal eden Fransa’ya karşı da Osmanlı Devleti’ni destekledi.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir