Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı
10. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2017 - 2018

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sami TÜYSÜZ tarafından 232 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Riyazi CANBOLAT tarafından yapılmış.

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı

SORUTakvim-i Vekayi’nin yayımlanmasının Osmanlı toplumuna sağladığı yararlar neler olabilir?

  • CEVAP:  II. Mahmut, ordunun yanı sıra toplumsal hayatta da önemli yenilikler yaptı. Kendisinden önceki padişahlardan farklı olarak fes, pantolon ve ceket giydi. Avrupalı hükümdarlar gibi devlet dairelerine resmini astırdı. Eğitim alanında ise İstanbul ile sınırlı olmak üzere ilköğretim zorunluluğu getirdi.Ayrıca Osmanlı resmi gazetesi olan Takvim-i Vekayi’yi yayımlamaya başladı. İlk sayısı 1 Kasım 1831’de yayımlanan Takvim-i Vekayi’nin amaçları; habercilik yapmak, halkı eğitmek ve devletin kararları ile uygulamalarını halka duyurmaktır.

    Takvim-i Vekayi, Osmanlı padişahlarının ve divanın aldığı kararları ve fermanları halkın duymasını sağlamıştır. Halk ile devlet arasında etkileşim ve iletişim artmıştır. Halk daha çok bilinçlenmiş, hak ve hukuklarını öğrenmeye başlamıştır. Osmanlı toplumu bu gazete iç ve dış gelişmeleri öğrenme imkanına kavuşmuştur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir