Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı
10. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2017 - 2018

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sami TÜYSÜZ tarafından 232 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Riyazi CANBOLAT tarafından yapılmış.

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Tarih Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı

SORUOsmanlı Devleti’nin demir yolu yapma ve işletme hakkını yabancı şirketlere vermesi hangi
sonuçlara yol açmış olabilir?

  • CEVAP: Osmanlı Devleti’nin demir yolu yapma ve işletme hakkını yabancı şirketlere vermesi hangi sonuçlarını kısaca listeleyelim:1. Avrupalı devletler demiryolu yaparak sosyal tabanlarını güçlendirmiştir.

    2.Özellikle İstanbul’dan başlatılmayan demiryolu, Osmanlı Devleti’nin merkezi idaresinin yurt geneline yayılmasını önlemişti.

    3. Osmanlı Devleti, demir yolları ile Avrupalı devletlere daha çok borçlanmıştır. Çünkü Avrupalı devletlerin demiryolları  üzerindeki karı Osmanlı Devleti garantisindedir ve eğer beklenenden az kar elde edilmişse bu farkı Osmanlı Devleti ödemektedir.Sürekli borçlanmayı yaratan bu durum Avrupalı devletlerin Osmanlı Devleti’ne baskı yapmasına neden olmuştur.

    4. Avrupalı devletlerin demiryolu yapması, ülkeye sürekli bir yabancı sermaye girişine yol açmıştır. Bu durum Osmanlı Devleti’nin ekonomisini  kötü etkilemiştir.

    5. Demiryolu yapılan malzemelerden gümrük vergisi alınmaması Osmanlı ekonomisini kötü etkilemiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir