Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı
10. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2017 - 2018

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sami TÜYSÜZ tarafından 232 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Riyazi CANBOLAT tarafından yapılmış.

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Tarih Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı

SORUOsmanlı toplumunda 19. yüzyılda görülen Batılılaşma hareketi geleceğe yönelik olarak hangi sonuçları ortaya çıkarmış olabilir?

  • CEVAP: 19. yy birçok açıdan ilklerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Özellikle eğitim alanında yapılan girişimler günümüz eğitim sistemininde temelini oluşturur. İlk ortaokul, lise, üniversitenin kurulması ile eğitimde hiyerarşi oluşturulmuştur. Sağlık açısında yapılan yenilikler sayesinde tıbbi gelişmeler ve ilerlemeler başlamış oldu. Posta teşkilatının kurulmasıyla ilk iletişim ağının temelleri atılmıştır. Giyim alanında yapılan yenilikler yine aynı şekilde günümüz modasının temelini atmıştır. Bu dönemde gerçekleştirilen yenilikler devamında yüzyıllara da öncülük etmiştir.

SORUBasının bir ülke için önemi konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

  • CEVAP: Basın, bir ülkede devletin ve halkın iletişimini sağlayan en önemli araçlardan biridir. Devletin yönetim şeklinden ve uygulamasından halkın haberdar olmasını sağlayan bir yoldur. Yani, halkın yönetimde söz sahibi olması için gerekli olan bilgi basın sayesinde ulaşılabilir olmaktadır.

    Bu nedenle, ülkenin beraberlik ve bütünlüğünün korunabilmesi için basın gereklidir. Milletin, ülkede siyasi olaylardan haberdar olması, yönetime dair fikir geliştirebilmesini ve harekete geçebilmesini sağlar. Basın yoluyla, kamuoyu oluşabilir ve insanlar birebir ulaştıramayacağı fikirlerini bu yolla yönetime iletebilir.

    Bu siyasi işlevinin yanında, basın ülkede olup biten olayların o ülkenin vatandaşları tarafından bilinmesini sağlamaktadır. Örneğin, böylelikle ülkenin bir ucunda meydana gelen kötü bir olaya ülkenin diğer ucundan yardım etme şansı doğabilir. Bu da yine milletin birlik ve beraberlik duygusunu geliştiren bir etmendir.

    Sonuç olarak basın ülkenin bütünlüğünün korunması, devlet ve millet arasındaki iletişimin sağlanması için çok önemlidir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir