Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı
10. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2017 - 2018

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sami TÜYSÜZ tarafından 232 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Riyazi CANBOLAT tarafından yapılmış.

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

10. Sınıf Tuna Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

SORU: 15. yüzyılda yaşayan bir gazeteci olduğunuzu ve çalıştığınız gazetenin ekonomi muhabirliğini yaptığınızı düşününüz. Osmanlı ekonomisi ile ilgili olarak aşağıda verilmiş olan kavramları kullanarak bir gazete haberi hazırlayınız. Haberinizde olabildiğince çok kavrama yer vermeye çalışınız.

Kervan, Ekonomi, Mekkâreci, Vergi, Tahrir defteri, Mirî Arazi, Çift, Mülk arazi, Öşri toprak, Haraci toprak, Dirlik
Paşmaklık, Ocaklık, Malikâne, Yurtluk, Vakıf, Mukataa, Has, Bezirgan, Tımar sistemi, Âdet-i ağnam, Ticaret, Menzil
Bedesten, Kalfa, Kapan, Han, Lonca, Hirfet, Gedik, Muhtesip, Emin, Piyasa, Çiftbozan, Derbentçi, Karaborsa, Kervansaray, Perakende, Reaya, Zeamet, Vergi mükellefi, Nakdî vergi, Ayni vergi, Ehl-i hibre, Taahhüt, Akçe, İpek, Liman
Kürk, Liman

SORU: Osmanlı Devleti’nin dış politika uygulamaları düşünüldüğünde bunlardan hangilerinin ticareti geliştirmeye ve ticaret yollarının güvenliğini sağlamaya yönelik olduğu söylenebilir? Neden?

CEVAP: Güvenliği meselesini İpek yolunun topraklarından geçen kısmını kontrol altına alarak halletmiş. Geliişmesi kısmını ise tüccarlara güvence vererek gerçekleştirmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
5
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir