Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 126

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 126

Batı edebiyatının en eski destan örneklerinden biri olan İlyada’da Troyalılar ile Akhalar arasındaki savaşın son günlerinde geçen olaylar anlatılır. Bu destan, MÖ VIII. yüzyılın ikinci yarısında yaşadığı düşünülen Homeros tarafından derlenerek yazıya geçirilmiştir. Hayatı hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte Homeros’un gezgin bir halk ozanı olduğu, gözleri görmediği hâlde Doğu Akdeniz’i ve Anadolu kıyılarını dolaşarak destanlar, efsaneler, mitler derlediği bilinmektedir.

İlyada destanı, yirmi dört bölümden ve on altı bini aşan dizeden meydana gelmiştir. Destanda Homeros, Troya Savaşı’nı mitolojik unsurlarla süsleyerek anlatmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. İlyada adlı metinde olayların birbirleriyle ilişkisinden ve sıralanışından yola çıkarak metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Metnin tema ve konusunu belirleyiniz.

  • Cevap:

3. Metindeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında metinde yer alan veya metnin ima ettiği diğer çatışmaları, karşılaşmaları, karşıtlıkları belirleyiniz.

  • Cevap:

4. İlyada adlı metnin anlam özelliklerini etkileyen kültürel, siyasi, tarihî ve mitolojik unsurları belirleyiniz.

  • Cevap:

5. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

  • Cevap:

6. Metinde anlatıcı ve bakış açısının işlevini belirleyiniz.

  • Cevap:

7. Metindeki anlatım biçimleri ve tekniklerinin işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

Etkinlik

a. İlyada adlı metinde kişilerin olay akışını etkileyen fiziksel, psikolojik ve ahlaki özelliklerini, toplumsal statülerini, tarihsel veya gerçek kişiliklerini veya bu kişiliklerle ilişkilerini belirleyiniz.

  • Cevap:

b. Kahramanların belirlediğiniz özelliklerinden yola çıkarak tip veya karakter özelliği gösterip göstermediklerini değerlendiriniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 126 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!