Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 136

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 136 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 136

Fettah, ey Bari, isteğimiz budur,
Buranın ili ve şehri Müslüman olsun.
Nesir: Melik Dânişmend bu münacatı okuyunca Artuhî ve Efrumiyye gönülden: “Amin!” dediler ve ellerini yüzlerine sürdüler. Sonra atlarına bindiler, kâfirlere karşı durup saf hâline geldiler, savaş meydanını gözlediler. Gördüler ki Melik Dânişmend Gazi, o din cambazı atını meydana sürdü, düşman karşısında dönüp dolaştı. Bu taraftan kâfirlerden bir er meydana girdi. Daha çok bir dağa benzerdi. (…) Adına Iklıma derlerdi. Melik’e süngüsünü attı. Melik, onun süngüsünü gelirken kılıç ile iki parçaya böldü. Kâfir bu defa kılıçla saldırdı. Melik onun kılıcını kalkan ile tesirsiz hâle getirdi. Kâfir bu defa gürzünü attı, Melik onu da tesirsiz hale getirdi. Bu defa sıra Melik’e geldi. Öyle bir nara attı ki âlem gümledi. “(…) Canını elimden nereye kaçıracaksın.” dedi. Atına mahmuz vurdu, at kartal gibi sıçradı. Lânetlenmiş kişiye bir kılıç vurdu, o Iklıma dedikleri uğursuzu eyer kaşına kadar ikiye böldü. Gökyüzünde melekler alkışladı. Kâfirler feryat kopardı. Derhâl kâfirler bir taraftan hamle yaptılar. O üç ulu kişi kâfirlere aç kurt koyuna saldırır gibi saldırırlar, bölük bölük edip kırarlardı. Nastor gördü ki Artuhî’nin iki eli sağlamlaşmış, şaşırdı. Bu arada diğer tarafta kâfirler müjdeli haberi işaret eden davul çaldılar.

Rivayet edenler şöyle naklettiler: O vakit Nastor’a haber geldi ki Sinobiyye yani Sinop ve Samiyye yani Samsun beyleri Mihriyanos ve İstifanos altmış bin askerle gelirler. (…) Bu tarafta o erenler şahı Melik Dânişmend Gazi asker arasında kağan aslan gibi kükrerdi. Nastor ve Şattat’ın ordusunun merkezini dağıttı. Neredeyse kâfirler yeniliyordu.

O sırada toz belirdi, ikiye bölündü, içinden altmış bin zırhlara bürünmüş kâfir çıkageldi. Nastor’a haber ulaştı, karşılayıp Melik Gazi’den çok şikâyette bulundu. Mihriyanos ant içti: “Onlardan birini bile sağ koyarsam Narınur’dan utanırım” dedi.

Bu yeni durumdan sonra kâfirler tekrar kuvvetlenip Melik’i ortaya aldılar. (…) O üç ulu kişi her şeyi Allah’a bırakıp herbiri bin er gibi cenk ederdi. Ansızın Firenk askeri çark oku ile Melik Dânişmend’in atını vurup yıktılar. Melik yaya kaldı. Melik’i tutmak için saldırdılar. Melik Dânişmend, Tanrı adını anıp öyle bir nara attı ki kâfirlerin ödü patladı. Bu tarafta Artuhî ve Efrumiyye o kadar asker kırdılar ki hesap edilemezdi. Kâfirler sesinden ve o üç ulu kişinin tekbir sesinden dünya öyle sallanıyordu ki sanki kıyamet kopmuştu. O gün yapılan savaşın tarifini Tanrı’dan başka kimse yapamazdı. (…)

Melik Dânişmend ve ordusu Tokat, Turhal ve Zile’yi fetheder. Amasya’ya sefere çıkar. Amasya’da İslam ordusu zor durumlara düşer. Efrumiyye esir edilir ve Çankırı Kalesi’ne götürülür. Artuhî, zindana atılan Efrumiyye’yi kurtarmak için Çankırı Kalesi’ne gider. Yolda Kara Tigin’le karşılaşır. İkisi, Çankırı Kalesi’ni alarak Efrumiyye’yi ve diğer esirleri kurtarırlar.

Amasya fethedildikten sonra Türk ordusu Çorum’a yönelir. Bu seferden önemli başarılar elde edilir. Amasya’ya tekrar gelen ordu burada üçe bölünür. Ordunun bir kısmı Kastamonu’ya, bir kısmı Samsun istikametine giderken Melik Dânişmend isyan çıkan Gümenek’e sefere çıkar. Melik Dânişmend ve arkadaşlarının mücadeleleri devam eder. Canik Seferi’ne çıkılır. Dânişmend Gazi, Canik Sultanı Manul’un okundan aldığı yarayla şehit olur. Melik Dânişmend’in fethettiği bütün yerler kaybedilir. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey, halifenin isteği üzerine Süleyman Şah’ı Anadolu’ya gönderir. Süleyman Şah ile Dânişmend Gazi’nin oğlu Melik Gazi Bey, kaybedilen toprakları geri alırlar.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 136 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!