Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 138

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 138

Destanda, Battal Gazi’nin torunu olarak kabul edilen Melik Danişmend Gazi başta olmak üzere Danişmendli büyüklerinin Bizans’la mücadeleleri ve kahramanlıkları anlatılır. Melik Danişmend Gazi destan kahramanlarının genel özelliklerini gösterir. Destanda çocukluk ve gençlik dönemlerinin anlatıldığı bölümlerde Melik Danişmend Gazi’nin gündüzleri silah eğitimi almakta, geceleri ise ilim öğrenmekte olduğundan bahsedilir. Ordusunun başında ya kendisi savaşır ya da kendisinin belirlediği bir komutan orduya komuta eder. Adil ve cömerttir. İlim sahibidir. Farklı dilleri çok iyi bilir.

Dânişmend GaziDestanı’nda anlatılan yerler Anadolu coğrafyasına uygundur. Tarihî olayların gerçeğe yakın bir şekilde anlatılmasında eserin oluşumu ile yazıya geçirilişi arasındaki sürenin kısalığı etkili olmuştur.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. O yaşlı adam söyledi: “Ey Artuhî! Ben Hızır Peygamberim. Tanrı emriyle geldim, sana derman oldum. Tanrı şifa verdi. Şimdi benim silâhımı Melik Dânişmend’e ulaştırman gerektir ve bu duayı ona veresin ki bizden yadigâr olsun.” dedi. Bu parçada geçen altı çizili kelimenin anlamını metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahmininizin doğruluğunu kaynaklardan yararlanarak kontrol ediniz.

 • Cevap:

2. Dânişmend Gazi Destanı adlı metnin tema ve konusunu belirleyiniz.

 • Cevap:

3. Metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

 • Cevap:

4. Metindeki çatışmaları belirleyiniz.

 • Cevap:

5. Metindeki millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ve mitolojik ögeleri belirleyiniz.

 • Cevap:

6. Metinde kahramanların ruh hâli ile zaman ve mekân arasındaki ilişkiyi, olayların gelişiminde zaman ve mekânın işlevini belirleyiniz.

 • Cevap:

7. Metinde anlatıcı ve bakış açısı ile bunların işlevini belirleyiniz.

 • Cevap:

1. Etkinlik

a. Dânişmend Gazi Destanı adlı metindeki kişileri belirleyiniz.

 • Cevap:

b. Bu kişilerin özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap:

c. Kişileri tip ya da karakter özellikleriyle açıklayan bir tablo hazırlayınız.

 • Cevap:

2. Etkinlik

“Biz geldük bu yana, Melik askerine ki Sivas kalasın imâret iderlerdi. Melik seyrâna binüp gitmiş idi. Çeri mukaddemi Süleymân bin Numân ve Eyyûb bin Yûnus idi. Melik içün katı teşvîşe düşdiler. Derhâl Sü- leymân kendüyi ruhbân şeklinde düzdi. Melik’i isteyü revâne oldı. Dükiyye yani Tokat kalasına irdi. Gördi kim Rûmîler birbirine söyleşürler kim: “Melik Dânişmend Artuhı oldugı yazıya gelmiş, Artuhı’yı zebûn kılup elinde müsülmân olmış. Ol ikisi Turas kasrında ribâta girmişler. Çıkup âlemi harâba virüp girü ribâta ge- lürler” diyüp söyleşürler. Çün Süleymân bu haberi bildi, revâne olup Melik’i isteyü yola girdi”

a. Dânişmend-nâme’den alınan yukarıdaki bölümden hareketle eserin dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap:

b. Belirlediğiniz özelliklerden hareketle dönemin dil özellikleri hakkında çıkarımlarda bulununuz.

 • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 138 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!