Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 144

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 144 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 144

ŞAHMARAN İLE LOKMAN HEKİM

Çok eskiden Tarsus’ta yaşayan Hazreti Danyal, insanları hak yola davet etmektedir. Hz. Danyahn Balkiye adında bir oğlu vardır. Bir gün odun getirmek için arkadaşlarıyla dağa giden Balkiye, içi taze balla dolu bir kuyu bulur. Kuyudaki balı Tarsus’a goturup satmak ıçm hep birlikte kaplara doldururlar. Benliğini para hırsı bürüyen arkadaşları, Balkiye’yi boşalan kuyuya atarak kuyunun üzerini mermerle kapatırlar. Şehre giden gençler, Balkiye’nin ormanda kaybolduğu haberini yayarlar. Balkiye ise kuyuda bulduğu küçük bir deliği genişleterek oradan bir tünele çıkar ve tünelde ilerlemeye başlar.

Aşağıdaki parça, Balkiye’nin Şahmaran’ın yaylağına çıkmasıyla gelişen olayların anlatıldığı bölümden alınmıştır.

ŞAHMARAN’IN YAYLAĞI

İlerledi, ilerledi ve bir yaylağa çıktı…
Burası bağlık, bahçelik, güllük gülistanlık bir yerdi. Burası bir ırmak kenarıydı. Burada, özellikle portakal, limon ağaçları sıralanıp gidiyor, kuşlar cıvıldaşıp duruyordu.
Ve burası, yılanlar kralı Şahmaran’ın yaylağı idi…
Ama, Balkiye bundan habersizdi. Daha doğrusu o, bulunduğu yerin nere olduğunu düşünmüyordu bile. Sadece seviniyordu. Şaka değildi bu, kör kuyudan kurtulmuştu. Hayata, dünyaya kavuşmuştu…
Balkiye’nin yaylağa çıkması ile birlikte, biraz ileriye tahtını kurdurmuş ve üzerine oturmuş olan Yılanlar Kralı Şahmaran gürledi:
“— Burnuma insan kokusu geliyor. Burada bir insan var. Onu tutun bana getirin. Fakat, sakın öldürmeyin, sağ istiyorum onu…”
Emri alan yılanlar derhal sağa sola dağıldılar ve kısa zamanda Balkiye’yi bularak, Şahmaran’ın huzuruna getirdiler.
Bütün yılanlar onun öldürülme emrini beklerken, Şahmaran tamamen aksini yaptı ve Balkiye’ye tahtının sağ tarafında yer göstererek, oturttu. Sonra da ona doğru eğilerek şöyle konuştu:
“— Hoş geldin kaatilim..”
Balkiye bu iyi kabule sevindi ve “sağolun” diye karşılık verdi ama “kaatilim” sözünden nenin kastedildiğini anlayamadı.
Şahmaran, onun kendisine şaşkın şaşkın baktığını görünce, yine diğer yılanların duyamayacağı bir sesle izah etti:
“— Beni sen öldüreceksin. Ama şimdi değil. Daha zamanı var. O zaman geldiğinde sana söyleyeceklerim var. Şimdilik benim misafirimsin. Burada istediğin kadar kalabilirsin. Sana her türlü izzet ve ikram gösterilecektir. Ta ki, usanıncaya kadar…”
KRALIN DERDİNİN DERMANI
Yılanlar Kralı Şahmaran, Balkiye’ye bunları söyledikten sonra çevresindeki binlerce yılana döndü ve sesini yükselterek şöyle dedi:
“— Bu insanoğlu benim en aziz misafirimdir. Ona elinizden gelen her türlü saygıyı ve yakınlığı göstereceksiniz. Canının istediği sürece burada kalacaktır. Kim emrime uymazsa cezası ölümdür…”
Yılanlar hep bir ağızdan karşılık verdiler:
“— Emrin başımız üstüne Şahmaran…”

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 144 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
unlike
3
angry
1
sad
0
happy
0
clap
0
love
0
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!