Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

açıklayarak o kişiyi kurtarır ancak Fantine’e kızını koruyup gözeteceğine söz verdiği için hapisten kaçar. Cosette’i himayesine alır.
Yıllar geçer, Cosette büyür, genç bir kız olur. Cosette, Marius (Maryus) adında bir gence âşık olur. Bu arada Polis Müfettişi Javert, Jean Valjean’ın izini bulur. Ancak bu sırada monarşiye karşı ihtilal başlar. Marius da ihtilalciler arasındadır. Javert ihtilalciler tarafından yakalanır ve monarşi yanlısı olduğu için idama mahkûm edilir. Jean Valjean, Javert’in kaçmasını sağlayarak onu idamdan kurtarır.
İhtilal bastırılır ve Marius yaralanır. Jean Valjean, Marius’u kurtarmak için hastaneye götürürken Javert karşılarına çıkar. Javert, daha önce onu ölümden kurtardığı için Jean Valjean’a karşı kendisini borçlu hisseder ve hiçbir şey yapmaz. Görevini yerine getirmediği için kendini affetmez ve intihar ederek hayatına son verir.
Cosette ile Marius evlenir. Bir süre sonra Jean Valjean da Cosette ve Marius baş ucundayken ölür.

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar
Dünya Edebiyatında Roman
Roman türünün ilk örneği, İspanyol yazar Cervantes’in (Servantes) XVII. yüzyılın başlarında yayımlanan Don Quijote (Don Kişot) adlı eseridir. XIX. yüzyıldan itibaren roman türünde özellikle Fransız, İngiliz ve Rus edebiyatında yetkin ürünler verilmeye başlanmıştır.
Fransız edebiyatında Victor Hugo’nun (Viktor Hügo) Sefiller, Balzac’ın (Balzak) Vadideki Zambak, Stendhal’ın (Stendal) Kırmızı ve Siyah, Gustave Flaubert’in (Güstav Flober) Madam Bovary (Madam Bo- vari), Emile Zola’nın (Emil Zola) Nana; İngiliz edebiyatında Charles Dickens’ın (Çarlz Dikınz) İki Şehrin Hikâyesi, Daniel Defoe’nun (Denyıl Difo) Robinson Crusoe (Rabinsın Kruzo); Rus edebiyatında Dosto- yevski’nin Suç ve Ceza, Tolstoy’un Savaş ve Barış, Gogol’un Ölü Canlar, Gorki’nin Ana; Alman edebiyatında Goethe’nin (Göte) Genç Werther’in (Verter) Acıları; Amerikan edebiyatında John Steinbeck’in (Con Ştaynbek) Gazap Üzümleri, Er- nest Hemingway’in (Örnıst Hemingvey) Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Jack London’ın (Cek Landın) Beyaz Diş; Kırgız edebiyatında Cengiz Aytma- tov’un Gün Olur Asra Bedel adlı eserleri dünya edebiyatının tanınmış romanlarındandır.
Sefiller adlı romanda Victor Hugo, XIX. yüzyıl Fransız toplumunun yaşadığı acıları, sefaleti, haksızlıkları anlatmıştır. Yazara göre yaşanan acıların ve olumsuzlukların en başta gelen nedeni dönemin çarpık adli, siyasi, sosyal ve ekonomik düzenidir. Yazar bu romanda geniş bir mekân ve zaman çerçevesi içinde toplum yaşamının türlü sahnelerini, çok derin duygular eşliğinde vermiştir. Eserde romantizm akımının özelliklerine uygun olarak yazar, zaman zaman kendi kişiliğini ortaya koymuş; anlatıcı olarak varlığını hissettirmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 161 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!