Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 165 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165

FELATUN BEY İLE RAKIM EFENDİ

Mustafa Merakî Efendi; Batı tarzı (alafranga) hayat düşkünü, zengin bir 2. Metin adamdır. Felâtun adında bir oğlu ve Mihriban adında bir kızı vardır. Merakî Efendi, çocuklarının eğitimine çok önem vermez. Kendisi de çok iyi eğitim , almış biri olmadığından çocuklarının eğitimi için onları okula göndermeyi ve onlara Fransız hocadan ders aldırmayı yeterli görür. Felâtun önemli bir kurumun yazı işleri dairesinde memur olur. Ancak işe gitmek yerine zamanının çoğunu İstanbul’un Batı tarzı eğlence yerlerinde geçirir. Kıt Fransız- casıyla, her gün değiştirdiği son moda kıyafetleriyle toplumda saygınlık kazanmaya çalışır.

Râkım, Tophane bekçilerinden birinin oğludur. Bir yaşındayken babası vefat eden Râkım’ı annesi ve Arap dadısı Fedayi büyütür. Çok zeki ve çalışkan bir genç olan Râkım, on altı yaşında Hariciye Nezaretinin yazı işleri dairesine girer. Tam bu sırada annesi vefat eder. Râkım kendi çabasıyla Fransızca, Arapça, Farsça öğrenir. Hadis, fıkıh ve tefsir ilimleriyle tarih, coğrafya, hukuk, kimya ilimlerini de tahsil ederek kendini her alanda geliştirir. Fransızca kitap çevirisi yaparak, bazı gazetelere yazılar yazarak, Avrupalı arkadaşlarının resmî yazılarını yazarak gelirini artırmaya başlar. Râkım, dadısına yardımcı olması için bir cariye satın alır. Dadısı ona Canan ismini verir. Râkım ve dadısı, Canan’ı eğitmeye başlar. Râkım, bir dostunun aracılığıyla Mister Ziklas adlı bir İngiliz’in Can ve Margrit adlarındaki iki kızına Türkçe dersi vermeye başlar.

Aşağıdaki parçada Mister Ziklas’ın evinde Râkım’ın Felâtun Bey’le karşılaşması ve burada yaşananlar anlatılmaktadır.
(…)
Bir cuma günü, Râkım alışıldığı şekilde Mister Ziklas’ın konağına gittiğinde kime rast gelse beğenirsiniz? Felâtun Bey’e! İşte ona rast geldi. Felâtun Bey’i, kızlarla annesi ve babasının yanında buldu.
O gün ders günü olduğundan Felâtun Bey de kızların derslerini imtihan ediyordu. Râkım Efendi’yi görünce İngilizlere de anlatabilmek için Fransızca olarak:
“Ha ha hay! Sen miydin birader hanımların hocası?”
“Evet, efendim, bendenizdim beyim!”
Mister Ziklas:
“Demek ki daha önceden tanışıyorsunuz!”
Felâtun gururlanarak:
“Evet! Kendi haklarında muhabbetim pek fazladır. O da beni sever sanırım.”
“Bu alemde benim sevmediğim adam var mıdır? Ben ki herkesin hakkımda güzel düşünmesine şiddetle ihtiyaç duymaktayım. Bu yüzden de herkesi sevmeliyim.”
“Mister Ziklas ve Misters Ziklas ile tanışalı iki ay oldu. Sizin de buraya gelip gitmeniz bir ayı geçmiş; ama her nasılsa birbirimize rastlamamışız.”
“Nasip bugüneymiş efendim.”
“Tanışıklığımız babam sayesinde oldu. Kendilerini benden önce tanımak şerefine nail olmuşlar. Sonra beni de getirip, Mister Ziklas ile kızlarına tanıştırdılar!”
Mister ise:
“Evet! Bu yardımlarından dolayı peder efendi hazretlerine nasıl teşekkür edeceğimizi bilememekteyiz.”
Felâtun son derece mağrur ve alçakgönüllü bir tavırla:
“O, sizin kibarlığınız gereğidir efendim.”

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 165 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!