Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 171 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171

— Arkadaşımın eserini tanıtacak bir iki söz söylemek için konuklarımın iznini istiyorum, dedi.
Fatin Dilaver Bey bu gece töreninin asıl açılışını oluşturan bu söz üzerine çırpındı; elindeki bıçağıyla bardağına vurdu:
— Susalım!.. Sizleri susmaya davet ederim, diyordu.
Karşısında Hasan Latif Bey, bir saatten beri süregelen sessizliğini sürdürmeye, şimdiye kadar olduğundan daha fazla karar verdiğini belli edercesine yutkundu. Mazhar Feridun Bey, olağanüstü olaylarda kullandığı tek gözlüğünü, sanki daha iyi dinlemek için gözüne yerleştirmeye çalıştı.
Hüseyin Nazmi ayakta, iki ellerini sofraya dayayarak:
— Arkadaşım için bir üstünlük, seçkinlik midir, yoksa bir kusur ve noksan mıdır bilmem; eserin başlıca özelliği yeniliği, mümkün olabildiği kadar görülmemiş, tanınmamış dil anlatımı ve üslubudur…
Mazhar Feridun Bey’in tek gözlüğü eserin bu özelliğine bir ululama selamı göndermek zorundaymış gibi, saygıyla gözünden fırlarken; Süleyman Vahdet Efendi’nin eğri fesinin arkasında sallanan püskülünde ufak bir öfke titremesi sezinlendi.
Ahmet Cemil, arkadaşının bu konuşmasını tamamıyla yabancı bir dinleyici gibi, biraz çekilerek, biraz ilgisiz ve senlibenli durmaya çalışarak dinliyordu.
Hüseyin Nazmi, hâlâ susmak istemeyen, yavaş sesle İlhami Efendi’yle konuşmaya çalışan Raci’nin durumundan yılgınlık getirmeyerek konuşmasını sürdürdü. Önce şiirin Batı’da dört satırlık bir tarihini yaptıktan sonra en yeni nazım biçimini biraz açıkladı:
— İşte şu dinleyeceğiniz eser, oradan toplanmış tohumların Doğu güneşinde yetişip gelişmiş çiçeklerinden oluşturulmuş bir demettir, dedi. Bizde şiir dilinin, farkında olunmayarak nasıl Batı ürünlerinden etkilenmeye başladığını, İlhami Efendi’nin destekleyici bakmaya çalışan gözlerinin önünde açıkladı…
Daha sonra bütünüyle Ahmet Cemil’den söz etti. Onu yeni şiirde tek başına ve seçkin bir kişilik halinde gösterdi. Eserin ufak bir temel ve düşünce özetini yaptıktan sonra arkadaşının bu eserindeki kaleme alma çalışmasına ve araçlarına geçti. Hüseyin Nazmi, “inşa vasıtaları” deyimine, kaba bir şakayla İlhami Efendi’yi güldürmeye çalışan Raci’yi dinlemeyerek, eserin ölçülerinden, uyaklarından, sözcüklerinden, sözün kısası dışyapı denebilecek yönlerinden söz etti. Daha sonra:
— Bilmem eseri anlatabildim mi? Ama eseri en iyi anlatacak olan gene kendisidir, cümlesiyle konuşmasını tamamladı.
Hasan Latif Bey’in her zaman susma kuralına aykırı görmeyerek başladığı alkışlar arasında, Ahmet Cemil’e “Şimdi sıra sizindir!” anlamında gülümsediği görüldü.
Fatin Dilaver Bey bıçağını bardağa daha şiddetle vuruyor, İlhami Efendi’nin kulağına eğilerek iki kahkaha arasında bir görüşünü aktaran Raci’ye bakarak:
— Eseri, eseri dinleyelim!.. diye bağırıyordu.
Ahmet Cemil iskemlesini çekti, sofraya yaklaştı. Önce ayağa kalkmaya cesaret edemeyerek küçük bir cep defterine yazmış olduğu eseri sofranın üzerine koydu. Başlamadan önce kurulun iznini bekli- yormuşçasına oradakilere baktı. Hüseyin Nazmi gözleriyle: “Haydi!.” diyordu.
Ahmet Cemil biraz heyecanlı, titreyen sesiyle başladı. Daha ilk beyitlerde boğazı kuruyor, sesi çıkmıyor, elindeki kitap kendisine bütünüyle yabancı karmaşık bir metinmişçesine, her sözcükte şaşırmaktan korkarak, sesini bir türlü düzene koyamıyordu. Bir ara, karşısına düşmüş olan Mazhar Feridun Bey, pek yeni ve taze bulduğu bir düşünce için “Güzel!.” dedi. Ahmet Cemil biraz güç kazandı. Yavaş yavaş gözlerinden bir sis kalkıyor, sesine bir anlatım kolaylığı ve rahatlığı geliyordu.
Şiir önce bir bahar bulutu parçasından serpilen buharlaşmaya hazır damlacıklar gibi yavaş yavaş,

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 171 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
1
unlike
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!