Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 175

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 175 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 175

2. Etkinlik

İşte, işte, görüyor; gözlerinin önünden yağan bu siyahlıklar, denize döküldükçe bir can çekişme halinin ezgisiyle boğulan bu karanlıklar, işte bunlar o hulya hayatının üzerine çekilen bir yas kefeni değil miydi?

a. Yukarıda verilen parçadaki anlatıcıyı belirleyiniz.

 • Cevap: Burada üçüncü kişili anlatım kullanılmıştır.

b. Anlatıcının özelliklerinden yola çıkarak metinde hâkim, kahraman ve gözlemci bakış açılarından hangisinin kullanıldığını belirleyiniz.

 • Cevap: Metinde hâkim bakış açısı kullanılmıştır.

c. Belirlediğiniz anlatıcı ve bakış açısının anlatıma etkisini değerlendiriniz.

 • Cevap: Hâkim bakış açısı ile özellikle kahramanın iç dünyası, ruhsal durumu çok daha derinlikli ve etkileyici bir şekilde verilmiştir.

3. Etkinlik

Realizm (Gerçekçilik): Realizm, XIX. yüzyılın ikinci yarısında romantizme tepki olarak doğmuş bir edebî akımdır. Bu akımda pozitivizmin bilimsel felsefesinden yola çıkıldığı için gerçekçi gözleme büyük önem verilir. Kişilerin davranışlarını, karakterlerini belirlediği düşünülen doğal ve toplumsal çevrenin betimlenmesine ağırlık verilir. Bu açıdan bakıldığında realist eserlerde işlevsel betimlemeler yapılır. Realizmde kişiler toplumun her kesiminden seçilebilir. Yazar eserinde kendi kişiliğini gizler, nesnel bir anlatım tutumu sergiler. Bu akım sanatçılarına göre yazarın açıktan bir mesaj verme kaygısı yoktur. O, olayları ve kişileri konuşturur. Kurallara uygun, sağlam bir dil ve üslup kullanılır. Roman türü özellikle realizm akımıyla birlikte büyük bir gelişme göstermiştir.
Fransız edebiyatından Balzac, Flaubert, Stendhal; Rus edebiyatından Dostoyevski, Tolstoy, Gogol; Amerikan edebiyatından Mark Twain (Mark Tveyn), Jack London, Hemingway; İngiliz edebiyatından Charles Dickens bu akımın dünya edebiyatındaki önde gelen temsilcilerindendir. Türk edebiyatında Sami Paşazade Sezai, Recaizade Mahmut Ekrem, Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Rauf, Refik Halit Karay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Memduh Şevket Esendal bu akımın başlıca temsilcileridir.

a. Yukarıdaki bilgilerden hareketle realizm akımını romantizmle karşılaştırınız.

 • Cevap:

Realizm ve romantizm akımını kısaca şu şekilde karşılaştırabiliriz:

 • Realizmde gerçekler, romantizmde duygu ve hayaller ön plandadır.
 • Realizmde betimlemeler işlevseldir ve kahraman tarafından yapılır, romantizmde ise betimlemeler daha çok süs unsurudur ve anlatıcı tarafından yapılır.
 • İkisinde de kahramanlar toplumun her kesiminden seçilebilir.
 • Realizmde yazar kendi kişiliğini gizler, nesnellik vardır;  romantizmde gizlemez, öznellik vardır.
 • Realizmde yazarın mesaj verme kaygısı yokken romantizmde vardır.
 • Realizmde sağlam bir dil ve üslup kullanılır, romantizmde ise üslup kaygısı çok yoktur.

b. Realizm akımının Mai ve Siyah adlı metne etkilerini metinden örneklerle belirleyiniz.

 • Cevap:

*Realizmde betimlemelere çok başvurulur ve bu betimlemeler kahramanın ruh halini verebilmek için kahramanın gözünden yapılır. Örnek:

– İşte, işte, görüyor; gözlerinin önünden yağan bu siyahlıklar, denize döküldükçe bir can çekişme hâlinin ezgisiyle boğulan bu karanlıklar, işte bunlar o hulya hayatının üzerine çekilen bir yas kefeni değil miydi? O vakit denize baktı: Siyah bir deniz… Karanlığın içinde geminin kenarından esmer bir köpükle kaynaşarak kaçışan o siyahlıkları görüyor; altında korkunç, ürkütücü yokluğun kuruntusunu veren siyahlıktan başka bir şey görmüyordu.

*Bu eser romantizm etkisinde yazılsaydı yazar olaya müdahale eder, bir tesadüfle Ahmet Cemil’in hayallerini gerçekleştirebilirdi ama Halit Ziya böyle şey yapmamıştır.

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 175 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
8
angry
2
clap
1
love
1
confused
0
happy
0
sad
0
unlike

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!