Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 21

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 21

Hazırlık

1. Aşağıdaki metinden hareketle Türklerin farklı bölge ve kültür şartlarından hangi alanlarda ve nasıl etkilendiğini belirtiniz.

Sosyal durum, iktisadî hayat, idarî ve askerî yönlerden olduğu gibi, dil, edebiyat, san’at itibariyle de Türkler yeni bölge ve kültür şartlarının gereklerine uymuşlar, dolayısiyle eskisinden oldukça farklı bir hüviyete bürünmüşlerdir. Bu şartlardan biri, İslâmiyetin dünyevî faaliyetleri de kadrolayan kitabî bir din olması, diğeri de yerli halkın, İslâmî akîde ve müesseselerle birlikte, eski İran (Sâsânî) geleneklerinden bir kısmını yaşatmakta devam etmesidir. Türkler, (…) davranışlarını çevrenin siyâsî, sosyal ve kültürel durumuna göre ayarlamakta mahir kimseler olduklarından, idarelerindeki bölgelerde Müslüman kütlelerce alışılmış ve onları tedirgin etmeyen gelenek ve kuruluşlara müdahale etmemişlerdir. Bu itibarla: Sosyal tabakalaşmanın devamı, halk dili Farsça ile Kur’an dili Arapça’nın konuşma ve yazışmada, edebiyatta, dinî ve ilmî eserlerde kullanılması, Türk idareciler tarafından İslâmî isimler, unvanlar, lâkaplar alınması, mevcut hükümet teşkilâtının muhafaza edilmesi, devleti koruma hizmetine yerli unsurların iştirak ettirilmesi ve İslâm inanç ve ideallerinin devlette üstün bir mânevî güç durumuna yükselmesi bu Türk siyâsî teşekküllerinin özellikleri olmuşlardır.

  • Cevap: Türkler farklı bölge ve kültür şartlarına uyum sağlama konusunda başarılı olmuşlar ve bu uyum, dil, edebiyat, sanat, din, ve toplumsal yaşam gibi birçok alanda kendini göstermiştir. Bu, Türklerin tarih boyunca çeşitli medeniyetlerle etkileşime girdiğini ve bu etkileşimlerin Türk kültürünü şekillendirdiğini göstermektedir.

2. Aşağıdaki görsellerden hareketle Türk kültürü ile ilgili neler söylenebilir?

  • Cevap: Görselleri incelediğimizde Türk kültürünün ne kadar zengin ve farklı olduğunu görüyoruz. Türkler, el sanatları ve el yapımı ürünlerde yeteneklidirler. Halı dokuma, seramik işçiliği, minyatür resim, ve ebru gibi sanat dalları Türk kültürünün zenginliğini yansıtır.

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 21 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
5
unlike
2
clap
1
sad
0
happy
0
love
0
confused
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!