Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 211

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 211 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 211

MACBETH

İskoçya-Norveç savaşı sonrasında üç cadı, Kral Duncan’ın (Dankın) amcasının oğlu ve Glamis (Gleymis) Beyi olan Macbeth (Makbeth) ve ordu komutanı Banquo (Benkou) ile fundalıkta karşılaşır. Cadılar; Macbeth’e önce Cawdor (Kevdır) Beyi, ardından da kral olacağını söyler. Banquo’ya ise kral olmasa da kral yetiştireceği müjdesini vererek ortadan kaybolur. Yaralı bir asker, İskoç Kralı Duncan’a Cawdor Beyi’nin ihanet ettiğini ve Macbeth sayesinde savaşın kazanıldığını haber verir. Kral da bunun üzerine Macbeth’e Cawdor Beyliği’ni vererek onu ödüllendirdiğini söyler. Macbeth ve Banquo olanları konuşurken, Macbeth’e Cawdor Beyi olduğu haberi ulaşır. Cadıların söylediklerinin gerçekleştiğini gören Macbeth’in yüreğine kral olma hırsı düşer. Macbeth ve Banquo kralın sarayına gelir. Kral kendinden sonra büyük oğlu Malcolm’un (Malkolm) kral olacağını açıklar ve yanındakilerle birlikte Macbeth’in şatosuna gitmeye karar verir. Macbeth, Lady Macbeth’e (Leydi Makbeth) bir mektup göndererek olup biteni anlatır. Lady Macbeth mektubu okurken onun kral olma isteğini sezer. Macbeth’in bir hile yapmadan tahta oturamayacağını düşünerek kralı öldürmeye karar verir. Macbeth şatoya gelir ve eşine kralın bir gece burada kalacağını bildirir. Lady Macbeth, gece kralı öldürmeleri gerektiğini ve bu işi kendisinin yapacağını söyler. Kral Duncan ve adamları Macbeth’in şatosuna gelir ve Lady Macbeth onları karşılar. Macbeth, kral ve adamlarına şatosunda ziyafet verir.

(…)
MACBETH
(Sahne arkasından.)
Kim var orda? Ses ver!
LADY MACBETH
Eyvah! Uyandılar korkarım, iş bozuldu.
İşlenmesi değil yarım kalması kötü bu cinayetin.
Dur, bir ses var!.. Hançerlerini hazır etmiştim,
Bulamamış olamaz. Kendim bitirirdim işini,
Uyurken babama benzetmeseydim…
(Macbeth girer.)
Kocam!..
MACBETH
Yaptım yapacağımı. Bir gürültü duymadın mı?
LADY MACBETH
Bir baykuş sesi duydum; cırcır böceği de öttü.
Konuşan sen değil miydin?
MACBETH Ne zaman?
LADY MACBETH Az önce.
MACBETH İnerken mi?

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 211 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!